Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Urządzamy ogrody, tarasy i balkony. Jakie trendy obowiązują w tym roku?

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Krzysztof Pakulnicki

Za oknem coraz cieplej, dlatego chcemy więcej czasu spędzać na zewnątrz. Zaczynamy też myśleć o otoczeniu, w którym odpoczywamy. W Bliższych spotkaniach o aranżacji balkonów, tarasów i ogrodów.

Fot. A. Podbielska

Agnieszka Dumińska – architekt krajobrazu była gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

I. Malewska: Jeśli chcemy mieć piękny balkon, to od razu musimy się liczyć z tym, że trochę pieniędzy z portfela nam ubędzie?

A. Dumińska. Tak to prawda. Budżet można mieć nieograniczony, ale można sobie pomóc własną inwencją twórczą. Już od kilku sezonów na balkonach, tarasach pojawiają się meble stworzone z palet albo skrzynek, które wyposażone są w mięciutkie siedziska, dużo poduch. Czyli te tekstylia, które nadają nam również kolor na balkonie.

I. Malewska: Pomalutku, małymi krokami możemy zacząć od takich palet, potem sukcesywnie nadbudowywać to, co mamy?

A. Dumińska. Tak. Jeżeli chcemy mieć balkon, który będzie pełnił funkcję naszej oazy, to przede wszystkim stawiamy na rośliny. Wybór różnego rodzaju skrzynek na rynku jest ogromny. Możemy zamontować skrzynki wiszące na poręczach, drewniane lub plastikowe, monochromatyczne albo wielobarwne. Możemy zamontować jakieś kratki, po których puścimy na przykład pnącza ozdobne.

I. Malewska: Każda roślina to pokusa dla owadów?

A. Dumińska. Z jednej strony tak. Rośliny wabi owady, które są pożyteczne. Natomiast w tak bliskiej przestrzeni na niewielkim balkonie mogą w pewien sposób zaburzać nasz komfort. W związku z tym wystrzegałabym się jakiś większych nasadzeń, skupiłabym się raczej na mniejszych roślinach.

K. Kaszubski: Czy są jakieś style urządzania balkonów? Ja kojarzą dwa: drewniany, oschły skandynawski i rozbuchany, lekko bałaganiarski rustykalny, który bardzo mi odpowiada.

A. Dumińska. Rzeczywiście. Podobnie jak we wnętrzach ten trend skandynawski – że tak powiem, wychodzi z domu i pojawia się również na balkonach, tarasach, w ogrodach. I tutaj mamy minimalizm, jasne kolory, dużo jasnego drewna. Natomiast dla miłośników bujnej zieleni i bardzo naturalistycznego ogrodu wprowadzamy kolor. Ja jestem zwolennikiem, żeby jednak utrzymywać go w jednym odcieniu np. bardzo modnym w tym roku odcieniu czerwieni.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Dumińską

Fot. A. Podbielska

Profesor Bożena Kordan, entomolog Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie była kolejnym gościem w Bliższych spotkaniach.

K. Kaszubski: Profesor od owadów, czyli owadolog?

B. Kordan: Można tak powiedzieć.

K. Kaszubski: Kiedy sadzimy chociaż jednego kwiatka, to powołujemy do życia konkretny ekosystem, w którym błyskawicznie odnajdują się owady?

B. Kordan: Tak, to prawda. I skład tego ekosystemu – czy to ogródka domowego czy też przysłowiowej doniczki – jest zależny od tego, jaką roślinę posadzimy. Taki ekosystem, to jest jeden z nielicznych ekosystemów, który jesteśmy w stanie modyfikować. Modelować, żeby stworzyć środowisko, które będzie nas cieszyło, a nie straszyło. Ja np. w swoim ogrodzie mam dosyć dużo lawendy i hortensji.

I. Malewska: Czyli komarów nie ma?

B. Kordan: Lawenda odstrasza komary. To jest jeden z olejków eterycznych, który powoduje, że komary nas nie atakują. Jest to też roślina, która zwabia motyle do naszego ogrodu.

I. Malewska: Wymarzonym miejscem do spędzenia ciepłych, wiosennych wieczorów może być nasz balkon. Ale nie będzie przyjemnie, jeśli pojawi się tam chmara komarów.

B. Kordan: Ale nie należy się ich bać. Możemy sobie z nimi poradzić bez chemii. Oczywiście są dostępne spreje, którymi możemy się spryskać. Ale możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Mamy szereg ziół, których olejki eteryczne odstraszają komary np. rozmaryn, bazylia, lawenda, mięta.

Posłuchaj rozmowy z Bożeną Kordan

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Jakie meble wybrać na balkon czy taras? O obowiązujących w tym roku trendach mówił sprzedawca Marek Bogusławski.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Bogusławskim

00:00 / 00:00

A jakie narzędzia będą potrzebne w naszym ogrodzie i jak go nawadniać? Radził Ireneusz Bogusławski, który prowadzi sklep ogrodniczy. Rozmawiano także o dekoracjach ogrodniczych.

Posłuchaj rozmowy z Ireneuszem Bogusławskim

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: D. Kucharzewska/ A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ogród, kwiaty, owady, balkon, narzędzia, taras
Nietypowy gość w jednym z ogrodów w Mrocznie

W ogrodzie jest czarny wąż - takie zgłoszenie usłyszał dyżurny straży pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim. Dzwonili przestraszeni mieszkańcy jednego z domów w Mrocznie w gminie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV