Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wysyp fałszywych kominiarzy

fot. pixabay

Policjanci zatrzymali w Olsztynie  dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy świadczyli usługi kominiarskie pomimo, że nie posiadali do tego wymaganych uprawnień. Również w Rucianem-Nidzie działał fałszywy kominiarz.

Wczoraj (2.02.) około godziny 13.30 na numer alarmowy policji zadzwonił mieszkaniec Likuz z prośba o przyjazd patrolu. Według zgłaszającego dwóch nietrzeźwych mężczyzn miało podszywać się pod kominiarzy. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 40 i 50-latka na gorącym uczynku. Mieszkańcy Olsztyna podając się za kominiarzy dokonywali przeglądów, odbiorów i czyszczenia przewodów kominowych. Pobierali za to opłatę w wysokości 100 złotych. Po wykonaniu usługi wystawiali rachunek z pieczątką nieistniejącej firmy.

Ponadto obaj mężczyźni byli pijani. Badanie alkomatem wykazało prawie po 3 promile w ich organizmach.

Po wytrzeźwieniu, najprawdopodobniej dzisiaj, podejrzani usłyszą zarzuty dotyczących popełnienia oszustwa. Grozi im kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Rucianego – Nidy też wyjaśnili sprawę nieuczciwego kominiarza. 58-letni mieszkaniec Łomży świadczył usługi kominiarskie pomimo, że nie posiadał do tego wymaganych uprawnień. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie ustalili, że mężczyzna podający się za mistrza kominiarstwa dokonywał przeglądów, odbiorów i czyszczenia przewodów kominowych. Pobierał za to opłaty w wysokości od 80 do 540 złotych. Cały proceder polegał na tym, że mężczyzna ten miał własną firmę kominiarską, ale nie posiadał do tego wymaganych uprawnień, czyli nie był mistrzem kominiarstwa. Stąd po wykonaniu usługi nie wystawiał protokołu pokontrolnego lub posługiwał się zeskanowanym dokumentem z pieczęcią i podpisem innego mistrza kominiarstwa, z którym niegdyś współpracował.

W ten sposób 58-letni mieszkaniec Łomży oszukał aż 17 osób z Rucianego – Nidy i okolic, świadcząc usługi kominiarskie na łączną kwotę blisko 4 000 złotych. Fałszywy kominiarz działał w tym rejonie od kwietnia 2015 roku. 58-latek był już wcześniej notowany za popełnienie podobnych przestępstw w okolicach Łomży.

Mężczyzna usłyszał 17 zarzutów dotyczących popełnienia przestępstw oszustwa. Nie przyznał się do ich popełnienia. Grozi mu teraz kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

 

(kwp/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kominiarz
Niebezpieczne zawody

Czy zawód, który wykonujemy jest niebezpieczny? Zapraszamy do wysłuchania raportu Anny Minkiewicz-Zaremby na temat niebezpiecznych zawodów. Najwięcej wypadków śmiertelnych, przynajmniej na terenie USA, odnotowano w zawodzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV