Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ustawa śmieciowa pół roku po jej wprowadzeniu

Segregacja śmieci. Fot. Łukasz Węglewski

Na początku było ciężko, potem sytuacja pozornie się ustabilizowała. Nadal nie znikają jednak problemy związane z kontrowersyjnym sejmowym dokumentem.

Choć w większości gmin system wywozu odpadów powinien się zbilansować, to są również bolączki. Najbardziej rzuca się w oczy brak edukacji i przyzwyczajenia społeczeństwa do selektywnej zbiórki odpadów – powiedział Radiu Olsztyn Zdzisław Zdanowski, dyrektor wydziału ochrony środowiska olsztyńskiego ratusza.

Problemy miał również Elbląg, choć tamtejszy magistrat liczy, że już się z nimi uporał. Chodziło o definicję właściciela nieruchomości należącej do wspólnoty mieszkaniowej.

Przedstawiciele firm zajmujących się odbiorem odpadów mówią, że ustawa praktycznie zniszczyła konkurencję na rynku, a zapisy dokumentu doprowadzą przy kolejnych przetargach do podniesienia stawek za wywóz śmieci.

Problemy mają również małe gminy. W ostatnim raporcie Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że sporo samorządów nie miało pieniędzy na realizację zadań postawionych w ustawie. Tak było w warmińsko-mazurskiej gminie Milejewo, gdzie funkcję Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów miał pełnić przewoźny kontenerowy Punkt Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych. Cztery kontrolowane gminy z naszego regionu: Elbląg, Pasłęk, Wilczęta oraz wspomniane Milejewo, dostały jednak od Izby pozytywne opinie pokontrolne. Jak się okazuje – tylko pozornie, ponieważ sporo gmin będzie miało problemy z samofinansowaniem się system wywozu odpadów, a to główne założenie sejmowego dokumentu – donosi Najwyższa Izba Kontroli.

Posłuchaj śmieciowego raportu Macieja Świniarskiego

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmieci
Część gmin wzorcowo poradziło sobie z ustawą śmieciową

Gminy, które wspólnie zdecydowały się wdrażać tzw. nową ustawę śmieciową nie mają z tym żadnych problemów. Przykładem jest gmina Morąg, która należy do Związku Gmin Regionu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV