Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ustawa ułatwi budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Fot. K. Pakulnicki. Minister Marek Gróbarczyk.

Przyjęta przez rząd ustawa dotycząca budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma usprawnić proces inwestycyjny – tłumaczy Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk.

Jak zapewnia rząd, wszystkie kwestie mające wpływ na obszar Natura 2000 zostaną rozstrzygnięte zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Projekt uchwały trafi teraz do Sejmu, który zajmie się nim prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Przypomnijmy – w Urzędzie Morskim w Gdyni trwa badanie ofert dwóch firm, które zgłosiły się do przetargu na dokumentację projektowo-kosztową i autorski nadzór nad inwestycją. Decyzja zapadnie za miesiąc.

Najistotniejszy dla zachowania przyjętego harmonogramu jest pierwszy etap – projektowanie. Tam mogą pojawić problemy, które przedłużą go. Nowa ustawa określa zasady przygotowania, realizacji i finansowania tej priorytetowej dla rządu PiS inwestycji – wyjaśnia minister Marek Gróbarczyk.

Koszt budowy kanału szacowany jest na 880 mln złotych. Budowa ma ruszyć w 2018 roku. Jeśli nie będzie przeszkód powinna zakończyć się dwa lata później, a jeżeli procedury się przeciągną to finał nastąpi w roku 2022.

Projekt drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską opracowany przez Urząd Morski w Gdyni

 

 

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop
Przekop Mierzei Wislanej może poprawić stan środowiska

Ministerstwo Środowiska zleciło wykonanie dokumentacji przyrodniczej i środowiskowej związanej z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - poinformował Polskie Radio Olsztyn Mariusza Gajda, wiceminister środowiska. Zbadany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV