Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Usuwanie azbestu pod kontrolą NIK

Do 2032 roku na Warmii i Mazurach trzeba usunąć 150 tysięcy ton azbestu. Fot. archiwum

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, jak przebiega usuwanie azbestu z zabudowań w całej Polsce.

Dachów i izolacji z domieszką tego rakotwórczego materiału jest w naszym kraju tak dużo, że ich usuwanie i zastępowanie bezpiecznymi materiałami zaplanowano aż do 2032 roku – mówi Daniel Michalecki z NIK. Jak dodaje, długotrwały kontakt z azbestem może powodować groźne choroby.

00:00 / 00:00

– W Polsce azbest wykorzystywano przez kolejnych 20 lat – dodaje Daniel Michalecki.

00:00 / 00:00

Dopiero w marcu 1999 roku w Polsce wprowadzono zakaz obrotu płytami azbestowymi. W 2009 roku rząd ustanowił wieloletni programu oczyszczania kraju z azbestu. NIK chce sprawdzić, co udało się do tej pory zrobić.

Choć usuwanie rakotwórczego azbestu z warmińsko-mazurskich budynków przyspieszyło, to wciąż tempo jest za wolne, by zdążyć do 2032 roku – tak wynika z danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W kwietniu Fundusz zakończył zbieranie wniosków od gmin, które chcą uzyskać dofinansowanie na pozbycie się eternitu. W tym roku takie wnioski złożyło 56 gmin. Z szacunków wynika, że na budynkach w regionie zalega jeszcze ponad 250 tysięcy ton azbestu.

 

(iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w azbest, nik
NIK o kąpieliskach

Brak oznakowania niebezpiecznych miejsc, zbyt mało ratowników, nieregularne badania wody lub całkowity ich brak - to główne nieprawidłowości ujawnione przez NIK w raporcie o polskich kąpieliskach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV