Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Usuwanie rakotwórczego azbestu idzie zbyt wolno

Na Warmii i Mazurach usuwanie rakotwórczego azbestu idzie zbyt wolno

Azbest zabija co roku prawie 200 osób w całej Polsce. Na Warmii i Mazurach usuwanie tego rakotwórczego materiału wciąż idzie zbyt wolno.

Według najnowszych danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, do końca tego roku z Warmii i Mazur zniknie prawie 6 tysięcy ton azbestu. – To wynik znacznie lepszy, niż w poprzednich latach, gdy zdejmowaliśmy 3, 4 czy niecałe 5 tysięcy ton – zaznacza Tadeusz Ratyński, wiceprezes Funduszu.

Zdejmowanie eternitu idzie zdecydowanie zbyt wolno. Co gorsza – ogólnopolskie dane pokazują wzrost zapadalności na międzybłoniaka opłucnej – to specyficzny nowotwór, wywoływany właśnie przez azbest. – Włókna azbestowe dostają się to naszego układu oddechowego i powodują mutację komórek opłucnej, co prowadzi do raka – tłumaczy Jarosław Kołb-Sielecki, zastępca ordynatora oddziału onkologii olsztyńskiego Szpitala Pulmonologicznego. Nowotwór ujawnia się nawet 20 lat po kontakcie z azbestem. W całej Polsce zabija w ostatnich latach około 200 osób rocznie. To znacznie mniej, niż np. rak płuc, ale jest znacznie mniej skutecznych metod jego leczenia. – Właściwie jedyną metodą walki z międzybłoniakiem jest bardzo ciężka operacja. Tymczasem przy raku płuc możemy też leczyć chemio- i radioterapią – mówi doktor Kołb-Sielecki.

Unia Europejska zobowiązała Polskę ce do usunięcia azbestu do roku 2032 – czyli za 16 lat. Tymczasem na Warmii i Mazurach – jeśli utrzyma się obecne tempo pozbywania się eternitu – zniknie on za lat 40. – Na razie nie widać szans, by to przyspieszyło. Bo musielibyśmy usuwać 20-30 tysięcy ton rocznie, a to wymagałoby kilkukrotnie większych pieniędzy, niż mamy obecnie – przyznaje prezes Ratyński.

Co istotne, choć Fundusz przyznaje dotacje na zdejmowanie azbestu, to nie istnieją żadne dotacja na nowe poszycia dachowe dla osób, którym zdjęto eternit. Jak mówi prezes Ratyński, być może Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie pozyska na to środki unijne ale na razie pewności nie ma.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

(apie/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w azbest
Gmina Gołdap pozbywa się azbestu

Do 2032 roku należy wymienić wszystkie dachy pokryte azbestem - tak zakłada rządowy program utylizacji tego szkodliwego dla zdrowia i środowiska materiału. Gmina Gołdap podsumowała swoje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV