Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uwaga na fałszywe faktury za prąd!

Fot. pixabay.com

Policjanci olsztyńskiej komendy wojewódzkiej ostrzegają przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatorów energetycznych i pocztowych.

W ostatnim czasie nasiliło się rozsyłanie na skrzynki mailowe wiadomości zatytułowanych eFaktura za energię elektryczną (numer).

Oszuści podszywają się pod dostawcę energii i rozsyłają fałszywe faktury. W wiadomości pojawiają się informacje, że jest to faktura, którą należy opłacić wystawiona przez jedną z firm energetycznych.

Aby zobaczyć szczegóły trzeba kliknąć w fałszywe linki, a następnie pobrać załącznik o nazwie: Faktura_nazwafirmy.zip. Po pobraniu, rozpakowaniu i uruchomieniu tego pliku jesteśmy zainfekowani złośliwym oprogramowaniem (z grupy „ransomoware” o nazwie Crypt0L0cker).

Otwarcie załącznika jest równoznaczne z zaszyfrowaniem dysku i wykradzeniem wszelkich haseł. Złośliwe oprogramowanie uniemożliwia dostęp do danych. Odzyskać można go wyłącznie wpłacając przestępcom okup w Bitcoinach. Jednak wpłata nie gwarantuje uzyskania programu do odszyfrowania danych.

Policjanci apelują żeby nie otwierać wiadomości zatytułowanej eFaktura za energię elektryczną (numer) lub podobnych – rzekomo z firmy pocztowej czy kurierskiej z informacją o niedostarczonej przesyłce. Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej skontaktować się z daną i wyjaśnić sprawę.

(kwp/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prąd, faktura, e-mail
Bocianie gniazdo w niebezpieczeństwie

Reporter Radia Olsztyn zainteresował się historią pewnego bocianiego gniazda. Ptaki osiadły na słupie niskiego napięcia w Dobrocinku w gminie Morąg. Gniazdo rozrosło się i opada na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV