Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Uwaga na internetowych oszustów! Podszywając się pod policję próbują wyłudzić pieniądze

Słuchaczka Polskiego Radia Olsztyn opowiedziała, jak podczas oglądania przez nią filmu, na ekranie komputera nagle pojawił się dziwny komunikat.

Komunikat zaczynał się od słów: Tu policja. Ten komputer zostaje zablokowany w związku z używaniem niewłaściwego oprogramowania lub korzystaniem z nieuprawnionych treści. Wszystko brzmiało bardzo formalnie, powoływano się w nim na konkretne przepisy i paragrafy kodeksu karnego. Widniała w nim także informacja, że wszczęcia postępowania można uniknąć poprzez zapłatę grzywny i tu podane były dane do przelewu.

Sierżant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie ostrzega, żeby nie reagować na podobne komunikaty i zapewnia, że policja nigdy nie kontaktuje się z obywatelami w podobny sposób. Zawsze jest to droga formalna – pismo urzędowe potwierdzone pieczątką lub kontakt bezpośredni.

Podejrzane komunikaty należy usunąć z komputera. Podobne próby dokonania kradzieży warmińsko-mazurska policja odnotowała ostatnio w 2012 roku.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

00:00 / 00:00

(MKwiatkowska//BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w oszust, internet, komputer, oszuści
Analiza kryminalna pomocna w wykrywaniu oszustw „na wnuczka” i „na policjanta”

Analiza kryminalna jest stosowana w sprawach skomplikowanych i wielowątkowych. Bez niej trudniej wykryć m.in. sprawców oszustw "na wnuczka". Jak mówi zastępca naczelnika Wydziału Analizy Kryminalnej KGP...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV