Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

VOX FEMINA – VOX POPULI

Piszę ten felieton w rocznicę uzyskania przez polskie kobiety pełni praw obywatelskich. To już, albo dopiero! 95 lat, gdy każda z nas może wrzucić do urny wyborczej swój głos. To już, albo dopiero 95 lat, gdy na każdą z nas można oddać głos. Dla mnie to oczywiste, bo żyję w czasach, w których kobietom czynne i bierne prawo wyborcze gwarantuje Konstytucja RP. Ale nasze prababcie pamiętają inne czasy.

Na początku XX wieku możliwość brania udziału w wyborach nie była rzeczą powszechną. Kobiety otrzymały w Polsce prawa wyborcze wcześniej niż obywatelki chociażby Stanów Zjednoczonych, Francji i Wielkiej Brytanii. 28 listopada mija 95. rocznica dekretu, dzięki któremu Polki uzyskały pełnię praw wyborczych.

Kongres Kobiet zwrócił się w związku z tym z apelem o nazwanie jednej z sal sejmowych imieniem Zofii Moraczewskiej, prekursorki polskiego ruchu kobiecego, jednej z ośmiu pierwszych polskich posłanek na Sejm Ustawodawczy RP. Zofia Moraczewska, z domu Gostkowska (1873-1958) była działaczką społeczną i polityczną, posłanką na Sejm Ustawodawczy oraz na sejm II kadencji II RP. Córka rektora Politechniki Lwowskiej, w młodości nauczycielka, wcześnie związała się z ruchami społecznymi, niepodległościowymi i spółdzielczymi. W czasie I wojny światowej była współorganizatorką Ligi Kobiet Polskich. W 1919 roku została wybrana posłanką do Sejmu. Niedługo wystąpiła z pierwszą interpelacją przeciw dyskryminacji kobiet dotyczącą urzędniczek zatrudnionych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Z działalnością parlamentarną była związana do połowy lat trzydziestych. Podczas II wojny światowej angażowała się w akcje pomocowe. Po 1945 roku odsunęła się od życia publicznego. Przygotowywała do druku encyklopedię polskiego ruchu kobiecego.

 

Kongres Kobiet zachęca, by przyłączyć się do apelu, wysyłając w imieniu swoim i swojej organizacji listy poparcia. Im więcej kobiet przyłączy się do tej akcji, tym większa szansa na upamiętnienie imienia jednej z pierwszych polskich posłanek!
Listy należy wysyłać na adres:

Prezydent RP
Bronisław Komorowski
listy@prezydent.pl

Więcej w kobiety, wybory
Wybrano najpiękniejsze dziewczyny Warmii i Mazur

39 kandydatek przeszło do kolejnego etapu Miss Warmii i Mazur. Do  castingu, zorganizowanego w Wodnym Centrum Rekreacyjno-Sportowym Aquasfera w Olsztynie, zgłosiło się 98 dziewcząt, które walczyły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV