Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W 100. rocznicę plebiscytu szef rządu odwiedził Warmię i Mazury. Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami i samorządowcami

Premier Mateusz Morawiecki na lotnisku w Szymanach. Fot. P.Getka

W lipcu 1920 roku na Warmii i Mazurach odbył się plebiscyt, podczas którego mieszkańcy decydowali o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego lub o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.

Przeprowadzenie głosowania, 11 lipca 1920 roku, zarządzono podczas konferencji paryskiej, a kwestię sporną stanowił przebieg granic między państwami. W głosowaniu wzięło udział 60 procent mieszkańców spornych terenów. Ostatecznie tylko 2 procent głosujących opowiedziało się za Polską. W rezultacie plebiscytu do Polski przyłączono 3 mazurskie wsie – Lubsynek, Napromek oraz Groszki.

W 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach, region odwiedził premier Mateusz Morawiecki.

Szczytno

Rano szef rządu wylądował w Szymanach. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z dziennikarzami w Szczytnie. Mateusz Morawiecki na szczycieńskim dworcu mówił o programach inwestycyjnych.

To jest nasz plan, żeby ośrodki w Polsce, takie jak Szczytno, tętniły życiem. Rząd stawia na zrównoważony rozwój kraju, mający prowadzić do wzrostu gospodarczego

– mówił.

Premier zapowiedział, że dworzec w Szczytnie po remoncie zastanie oddany do użytku jeszcze w tym roku, i oprócz funkcji transportowych, będzie pełnił funkcje komercyjne, „tworzące centrum społeczne” w tym mieście.

Przypomniał, że ponad 220 mln zł ma trafić do warmińsko-mazurskich samorządów na różnego rodzaju inwestycje lokalne w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Premier wskazywał, że Polska potrzebuje małych, średnich i też tych największych inwestycji, wśród których wymienił przekop Mierzei Wiślanej.

Wystąpienie Morawieckiego odbyło się na stacji kolejowej w Szczytnie, gdzie kończy się modernizacja zabytkowego dworca z 1883 r., prowadzona dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych. Prace mają kosztować 16,5 mln zł netto i są dofinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Zostanie zagospodarowane otoczenie wokół dworca. Znajdzie się tam parking, zatoka autobusowa, stojaki na rowery i strefa Kiss&Ride. Renowacji zostanie poddana również stojąca w pobliżu wieża ciśnień. Na stacji powstały nowe perony w ramach modernizacji odcinka linii kolejowej Szczytno – Pisz – Ełk, realizowanej z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość tego projektu to ponad 300 mln zł.

Olsztyn

W Olsztynie na placu Konsulatu Polskiego Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami.

Dzięki rządom PiS region warmińsko-mazurski przestał być wykluczony komunikacyjnie i spadło bezrobocie, „największa zmora tego miejsca” – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas wiecu w Olsztynie.

Szef rządu przypomniał, że przez lata największymi problemami warmińsko-mazurskiego były bezrobocie i wykluczenie komunikacyjne.– To była zmora warmińsko-mazurskiego w czasach III RP, a zwłaszcza w czasach, gdy pan Rafał Trzaskowski był w rządzie – powiedział premier. Jak dodał, dzięki rządom PiS obie te kwestie uległy zmianie na lepsze. Premier wyliczył, że w regionie przebudowuje się drogę kolejową 219 do Ełku oraz drogi S16, S 7 i częściowo przebiegającą przez województwo S 61.

W stolicy Warmii i Mazur namawiał do głosowania na Andrzeja Dudę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Mateusz Morawiecki  nawiązywał też do wydarzeń sprzed 100 lat, gdy był przeprowadzony plebiscyt na temat przyłączenia Warmii i Mazur do Polski – przegrany przez stronę propolską.

00:00 / 00:00

Szef rządu zarzucał kandydatowi Koalicji Obywatelskiego Rafałowi Trzaskowskiemu chęć podwyższania wieku emerytalnego oraz nieudolność.

00:00 / 00:00

Nasi przeciwnicy posługują się przemysłem pogardy,  żeby uderzyć w prezydenta Andrzeja Dudę trzeba posługiwać się manipulacją i propagandą, a żeby pokazać zakłamanie Rafała Trzaskowskiego trzeba mówić prawdę

– mówił premier Mateusz Morawiecki w Olsztynie.

Posłuchaj wystąpienia premiera w Olsztynie

Mateusz Morawiecki w Olsztynie. Fot. P. Getka

Mateusz Morawiecki w Olsztynie. Fot. P. Getka

Mateusz Morawiecki w Olsztynie. Fot. P. Getka

Mateusz Morawiecki w Olsztynie. Fot. P. Getka

Mrągowo

W Mrągowie premier spotyka się z samorządowcami. Wskazał, że w sytuacji kryzysu zwykle inwestycje przygasają, jednak – zdaniem Mateusza Morawieckiego – Polska radzi sobie z kryzysem dużo lepiej niż kraje Europy Zachodniej. Jako przykład podał liczbę bezrobotnych, która w liczącej 10 milionów mieszkańców Portugalii wzrosła o prawie 200 tysięcy, natomiast w Polsce o 92 tysiące osób.

Dzisiaj ratujemy Warmię i Mazury na dwa sposoby: po pierwsze z Tarczy Finansowej przeznaczone zostało kilka milionów złotych na ratowanie przedsiębiorców, po to by uratowali miejsca pracy. To się udało i wystarczy popatrzeć na fakty.(…) Drugi niezbędny element wychodzenia z kryzysu, kamień milowy, to środki przeznaczone na inwestycje lokalne w gminach i powiatach, na pożytek mieszkańcom i przedsiębiorcom

– powiedział premier.

Zauważył, że samorządowcy wiedzą najlepiej, na co przeznaczać pieniądze i czego mieszkańcy najbardziej potrzebują.

Zależy mi, żeby te inwestycje lokalne były kołem zamachowym gospodarki, właśnie na poziomie waszych gmin, waszych powiatów

– zwrócił się do samorządowców.

Mateusz Morawiecki przekazał samorządowcom z Mrągowa i powiatu mrągowskiego promesy inwestycyjne. Ich łączna wartość to prawie 10 milionów złotych. Pieniądze będą pochodziły z Funduszu Inwestycji Samorządowych, który jest elementem pakietu rozwiązań służących walce z gospodarczymi skutkami epidemii COVID-19. Mogą zostać przeznaczone na dowolne inwestycje realizowane przez samorządy.

To pieniądze na pożytek mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorcom. Zależy mi bardzo, żeby inwestycje lokalne były kołem zamachowym lokalnej gospodarki

– podkreślał szef rządu podczas przekazania promes.

Promesy otrzymali włodarze 5 samorządów: miasta Mrągowo, które dostanie prawie 4 miliony złotych, powiatu mrągowskiego, do którego trafi ponad 1 milion złotych, gminy Mrągowo, która również otrzyma nieco ponad 1 milion złotych, gminy Piecki, do której popłynie ponad 1 milion 100 tysięcy złotych, oraz gminy Mikołajki, która otrzyma prawie 1 milion 900 tysięcy złotych.

Premier Mateusz Morawiecki w Mrągowie. Fot. M.Lewiński

Giżycko

W Giżycku premier Mateusz Morawiecki spotkał się z mieszkańcami i sympatykami Prawa i Sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki w Olsztynie. Fot. P. Getka

Kętrzyn

Premier Mateusz Morawiecki przekazał samorządowcom z powiatu kętrzyńskiego promesy na prawie 10 milionów złotych. To pieniądze z tzw. Funduszu Inwestycji Samorządowych, który ma pomóc w wyjściu z pandemii koronawirusa. Na inwestycje powiat kętrzyński otrzymał 5 milionów złotych, miasto Kętrzyn ponad 2 miliony 200 tysięcy, a na przykład gmina Barciany 729 tysięcy złotych.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do samorządowców, by zrobić wszystko, żeby zlecenia wykonywały przede wszystkim lokalne firmy.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał samorządowcom z powiatu kętrzyńskiego promesy na prawie 10 milionów złotych. Fot. Marek Lewiński

Braniewo

Na zakończenie swojej wizyty w Braniewie premier Mateusz Morawiecki podsumował specjalnie dla Radia Olsztyn dzisiejsze spotkania z mieszkańcami Warmiii i Mazur. Prezes Rady Ministrów w swoich wystąpieniach zachęcał także m.in. do głosowania na Andrzeja Dudę w nadchodzących wyborach prezydenckich.

00:00 / 00:00

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Braniewie. Fot. Krzysztof Kaszubski

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Braniewie. Fot. Krzysztof Kaszubski

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Braniewie. Fot. Aneta Pastuszka

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Braniewie. Fot. Aneta Pastuszka

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Braniewie. Fot. Aneta Pastuszka

 

Redakcja: A. Dybcio/B.Świerkowska-Chromy/Ł.Węglewski za A.Piedziewicz/ M.Lewiński/M.Zbrożek/K.Kaszubski/A.Pastuszka/ KPRM/ PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rocznica, obchody, video, Mateusz Morawiecki
Wiceminister Rafał Weber: „Wspieramy remonty i budowę dróg na Warmii i Mazurach. Są na to pieniądze”

Warmię i Mazury odwiedził wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Wizytę zaczął od podolsztyńskiej Rusi. Jedną z inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych jest droga przecinająca Ruś. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV