Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W 15. rocznicę śmierci wspominamy Jana Pawła II. Papież-Polak pielgrzymował także na Warmię i Mazury

Fot. e-kai.pl

„O godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca” – tymi słowami 15 lat temu śmierć świętego Jana Pawła II, papieża Polaka, ogłosił arcybiskup Leonardo Sandri.

Jan Paweł II miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i Azji w latach 80. i 90., w szczególności na przemiany demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego.

Jednym z ważniejszych elementów pontyfikatu papieża Jana Pawła II była troska o każdego człowieka. Ojciec Święty poprzez swoje podróże apostolskie, oficjalne dokumenty, homilie, spotkania, Światowe Dni Młodzieży, starał się przybliżyć ludzi do Chrystusa i ułatwić im Jego poznanie. Dlatego też stał się „papieżem-pielgrzymem”, który głosił ewangelię w najdalszych rejonach świata.

W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków.

Podczas swojej IV Pielgrzymki do Polski, w dniu 6 czerwca 1991 r., Jan Paweł II przyjechał do Olsztyna. Odwiedził wówczas seminarium duchowne Hosianum i szpital dziecięcy. Odprawił mszę na stadionie Stomilu i spotkał się z katolikami świeckimi w bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba.

Po mszy św., w słowie wygłoszonym na zakończenie, Jan Paweł II powiedział: „Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii. Świadczą o tym liczne kościoły, kaplice i krzyże przydrożne, kult Męki Pańskiej, w szczególności cześć oddawana Matce Najświętszej w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Krośnie i Stoczku Warmińskim. (…) To spotkanie ma dla mnie szczególne znaczenie, bowiem mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, tych lasów, tych jezior, z którego korzystałem i które na pewno do dzisiaj jeszcze mi pomagają. Więc w imieniu tego, co było, i tego, co jest, dziękuję Warmii za papieża.”.

W Elblągu i Ełku Jan Paweł II był w 1999 roku. W Elblągu na lotnisku sportowym odprawił nabożeństwo czerwcowe. Zgromadziło się na nim około 300 tysięcy wiernych. Z podobnym tłumem papież spotkał się na dawnym Placu Sapera w Ełku.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Jego beatyfikacji dokonał papież Benedykt XVI 1 maja 2011 roku, a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Od tego czasu, ważniejsze niż rocznica śmierci, są: data kanonizacji papieża i dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II, który został wyznaczony na 22 października.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w papież, Jan Paweł II
W wyjątkowych okolicznościach minie 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

Rocznica śmierci świętego Jana Pawła II minie w Watykanie w nadzwyczajnej sytuacji. Po raz pierwszy wierni nie będą mogli modlić się przy grobie papieża w bazylice...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV