Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W 2016 roku odnotowano 27 śmiertelnych zatruć toksykologicznych. „W Polsce nie ma żadnego regionu wolnego od dopalaczy”

Dopalacze są groźne dla zdrowia i życia

Jedne dopalacze stymulują, czyli dodają energii, inne mają hamować, uspokajać. Należy się bać osób, które są pod wpływem dopalaczy, bo ich reakcje mogą być przeróżne.

Gościem Izabeli Malewskiej był Marcin Milkowski – terapeuta z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie.

I. Malewska. Nie ma miesiąca, żebyśmy nie mówili o dopalaczach, jednak to co wydarzyło się w ostatnich dniach wskazuje, że zapominamy o odpowiedzialności i konsekwencjach. W Trzebiatowie 18-latek sprzedawał dopalacze, a w Gorzowie zmarł 28 latek, który takie dopalacze zażył. Warmia i Mazury nie są regionem wolnym od dopalaczy?

M. Milkowski: Nie ma żadnego województwa w naszym kraju, które jest wolne od dopalaczy. Niestety w ostatnim tygodniu także notujemy większą ilość zatruć i hospitalizacji spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych.

I. Malewska. Dopalacze to nic innego jak mieszanka wielu, często nieznanych substancji chemicznych?

M. Milkowski: Tak. Dopalacze, inaczej nowe narkotyki lub narkotyki nowej generacji, to są modyfikacje narkotyków starej generacji. Tak naprawdę nie wiemy, jak będzie wyglądała reakcja organizmu człowieka na ich użycie. Dlatego występuje tak dużo niebezpiecznych sytuacji, ocierających się czasem o utratę zdrowia i życia.

I. Malewska. 18-latek, który sprzedawał dopalacze w Trzebiatowie, to nie najmłodszy diler?

M. Milkowski: Nasze krajowe doniesienia mówią o tym, że już kilkuletnie dzieci zajmują się handlem dopalaczami. Znamy przypadek, że już 8-letnie dziecko sprzedawało dopalacze w swoim otoczeniu – to zadziwiające i zatrważające, ale niestety tak to wygląda.

I. Malewska. A kto najczęściej sięga po środki odurzające? Nie tylko młodzież, prawda?

M. Milkowski: Jeszcze kilka lat temu mówiliśmy, że są to głównie młodzi mężczyźni i chłopcy między 16 a 25 rokiem życia. Dzisiaj te granice wiekowe zaczynają się przesuwać bardzo dynamicznie. Najstarszy pacjent, z którym miałem do czynienia, to 63 letni mężczyzna.

I. Malewska: Od kilku lat funkcjonuje infolinia dopalaczowa. Kto z tego numeru może korzystać?

M. Milkowski: Wszyscy. Z tego numeru mogą korzystać i osoby, które same mają problem z dopalaczami, i członkowie rodzin tych osób a także osoby, które są zaniepokojone tym, że w ich otoczeniu ktoś używa dopalaczy.

Infolinia dopalaczowa Państwowej Inspekcji Sanitarnej po nr telefonu: 800 060 80.

Posłuchaj rozmowy z Marcinem Milkowskim

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć
Topielec w jeziorze Długim w Olsztynie. Mężczyzna miał ranę głowy

W Jeziorze Długim w centrum Olsztyna znaleziono ciało człowieka z raną głowy. Przed godziną 8 zwłoki odkryły  w wodzie kąpiące się tam osoby. Jak powiedziała sierż....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV