Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W audycji Ring polityczny o promocji samorządu

Goście audycji Ring polityczny. Od lewej: Jarosław Słoma (PO), Izabela Smolińska-Letza (Nowoczesna), Marek Szter (PSL), Maciej Tobiszewski (PiS) i Tomasz Pitura (Kukiz’15). Fot. Łukasz Węglewski

O sprawie współpracy Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, zadośćuczynieniu dla Ryszarda Boguckiego i  promocji dokonań prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego – rozmawiali goście audycji Ring polityczny.

Gośćmi Krzysztof Kaszubskiego byli:

  • Maciej Tobiszewski – Prawo i Sprawiedliwość
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Tomasz Pitura – Kukiz’15
  • Izabela Smolińska-Letza – Nowoczesna
  • Marek Szter – Polskie Stronnictwo Ludowe

…………………………………

Posłuchaj audycji Ring polityczny

00:00 / 00:00

………………………………………………………………

Dyskutowano o:

  • Współpraca Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Przedstawiony przez Instytut Pamięci Narodowej ekspertyza potwierdza współpracę Lecha Wałęsy z SB. Biegli przeanalizowali 158 dokumentów z teczek agenta i 142 pisma, które w latach 1963-2016 sporządził lub podpisał Lech Wałęsa. Szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski powiedział, ze wnioski z opinii IPN nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Lech Wałęsa stale zaprzecza, żeby w latach 70-tych współpracował z SB. Z kolei pełnomocnik byłego prezydenta Jan Widacki mówi, że opinia niczego nie wyjaśnia. W jego ocenie porównanie obecnego charakteru pisma Lecha Wałęsy z tym z lat 70-tych jest nez wartości. Czy sprawa współpracy Lecha Wałęsy z SB jest już zakończona?
  • Zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego, który ma otrzymać 264 tysiące złotych za areszt w sprawie zabójstwa generała Marka Papały. Bogucki domagał się 9 milionów złotych, twierdząc, że warunki uwłaczały moralności człowieka. Sędzia Tuleja w tej części uwzględnił wniosek. Podkreślił, że każdy korzysta z praw zawartych w konstytucji i fakt, że w dzisiejszych czasach nie jest ona w pełni respektowana nie oznacza, że sądy nie muszą sięgać do niej w swoich orzeczeniach. Czy wyrok jest deklaracją polityczną wymiaru sprawiedliwości w Polsce?
  • Promocja samorządu. 3 tysiące złotych wydał elbląski Urząd Miasta na informator, w którym podsumowano 2-letnią działalność prezydenta Witolda Wróblewskiego. Wydawnictwo obejmuje wiele dziedzin życia – od finansowych po inwestycje. Pomija jednak działalność Rady Miasta, co prezydentowi wypominają sami radni. Czy władza samorządowa może promować w jakiś sposób swoją działalność za publiczne pieniądze?

………………………………………………………………

Maciej Tobiszewski (Prawo i Sprawiedliwość). Fot. Łukasz Węglewski

Izabela Smolińska Letza (Nowoczesna). Fot. Łukasz Węglewski

Jarosław Słoma (Platforma Obywatelska). Fot. Łukasz Węglewski

Tomasz Pitura (Kukiz’15). Fot. Łukasz Węglewski

Marek Szter (Polskie Stronnictwo Ludowe). Fot. Łukasz Węglewski

………………………………………………………………

(łw)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Marek Szter, Jarosław Słoma, Tomasz Pitura, Ring polityczny, Maciej Tobiszewski
Małgorzata Kopiczko: społeczeństwo zdecydowało, że trzeba zmienić ustrój szkolny

- Nowa ustawa o ustroju szkolnym jest już przygotowana i myślę, że nie ma potrzeby, żeby zadawać pytania dotyczące reformy edukacji. - powiedziała w Porannych pytaniach...

Zamknij