Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Biskupcu rozpoczęło się Kawaleryjskie Zakończenie Lata. Impreza upamiętnia płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”

Biskupiec – plac Wolności. Fot. Łukasz Węglewski

W Biskupcu rozpoczęło się Kawaleryjskie Zakończenie Lata – impreza upamiętniająca pułkownika Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko.

O godzinie 9 zaplanowano wielki przemarsz wokół jeziora Dadaj – mówi prezes Fundacji Stadniny Koni Kierzbuń Lucyna Ciesielska.

00:00 / 00:00

Na Placu Wolności w Biskupcu – w obecności weteranów Armii Krajowej m.in. mieszkającego na Litwie kapitana Stanisława Poźniaka – złożone zostaną kwiaty, a w południe w Parku Miejskim rozpocznie się piknik rodzinny z pokazami kawalerzystów, strzelnicą, specjalnym polem minowym i torem sprawnościowym.

Natomiast w niedzielę w Kierzbuniu zaplanowano 4. Rajd Konny pułkownika Łupaszki. Rozpocznie go o godz. 9 msza święta w intencji pułkownika i jego żołnierzy, a następnie zaczną się kawaleryjskie zawody – zapowiada Lucyna Ciesielska.

00:00 / 00:00

Zwycięzca otrzyma szablę ufundowaną przez burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego.

Po zawodach przygotowano rekonstrukcję historyczną z szarżą ułańską. Potem zaplanowano spotkanie z historykiem Leszkiem Żebrowskim, który opowie o życiu pułkownika Łupaszki. Na zakończenie wystąpi gdański bard Andrzej Kołakowski z koncertem pt. „Żołnierzom Niepodległej”.

Patronem medialnym Kawaleryjskiego Zakończenia Lata i 4. Rajdu konnego pułkownika Łupaszki jest Radio Olsztyn.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piknik Rodzinny, Zygmunt Szendzielarz Łupaszko, rajd konny, Kawaleryjskie Zakończenie Lata
Bliższe spotkania – 20.09.2019

4. Rajd konny ku czci Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, jubileusz ARIMR oraz brązowy medal naszej pięściarki - na te tematy z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV