Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bliższych Spotkaniach o bezpieczeństwie, dzielnicowych i aplikacji „Moja komenda”

Gośćmi Izabeli Malewskiej byli:

  • Izabela Niedźwiedzka-Pardela – KWP Olsztyn
  • Jarosław Bączek – KMP Olsztyn

Jeśli nie wiemy, gdzie szukać dzielnicowego z pomocą przychodzi specjalna aplikacja „Moja komenda”, którą uruchomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.To bezpłatne narzędzie pomocne w wyszukaniu dzielnicowego. O szczegółach opowiada sierżant sztabowy Izabela Niedźwiedzka-Pardela.

Aplikacja służy do kontaktu, do zlokalizowania dzielnicowego, ale musimy pamiętać, że dzielnicowi nie działają całodobowo. W sytuacji, kiedy  nie odbiera telefonu służbowego aplikacja jednym kliknięciem przekieruje nas do jednostki, w której on pełni służbę, gdzie można uzyskać informację dotyczącą dostępności dzielnicowych, ale także porozmawiać z policjantem, który w tym czasie ma dyżur.

Dzielnicowy Roku 2017 na Warmii i Mazurach. Fot. policja

W studiu  był także podinspektor Jarosław Bączek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jak mówi dzielnicowy, to policjant tzw. pierwszego kontaktu. Okazuje się, że tylko 20 procent z nas wie, gdzie swojego dzielnicowego szukać.

Realizacja programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa. Staramy się uspołeczniać rolę tego policjanta. W Olsztynie mamy 29 dzielnicowych, a łącznie z powiatem – 57.

Z jakimi sprawami najczęściej mieszkańcy zwracają się do dzielnicowego ?

Najczęściej są to sytuacje związane z pomocą  prawną. Są to różnego rodzaju sytuacje rozwodowe, problemy z dziećmi. Są także pytania jaka jest możliwość dalszej kariery w policji, o szkołę policji w Szczytnie. Na drugim miejscu są to typowe interwencje, czy z jakimiś uciążliwymi sąsiadami, czy z różnego rodzaju zachowaniami antyspołecznymi – niszczenie mienia czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Dodatkowo już jest uruchomiona krajowa mapa zagrożeń, bezpieczeństwa, która też  pozwala mieszkańcom kreować i wskazywać miejsca, gdzie takie zagrożenia się pojawiają.

Redakcja: DKucharzewska

Więcej w policja, dzielnicowy
Jedyna w kraju szkoła dla oficerów policji rozpoczęła nowy rok akademicki

Dziś nowy rok akademicki rozpoczną słuchacze Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol). Uroczystą inaugurację zaplanowano na godz.10:00. Naukę rozpocznie na pierwszym roku około tysiąca słuchaczy, ponad...

Zamknij
RadioOlsztynTV