Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bliższych spotkaniach o bezpiecznym podróżowaniu

Sławomir Kałwianiec

Jak podróżować, żeby było bezpiecznie? Sławomir Kałwianiec – wieloletni taksówkarz, przewodniczący Związku Zawodowego Taksówkarzy na Warmii i Mazurach był gościem Izabeli Malewskiej.

I. Malewska: O czym kierowca powinien pamiętać?

S. Kałwianiec: Jako kierowcy powinniśmy przewidywać, co się za chwilę wydarzy. Starajmy się nie jechać za jakimś wielkim busem, bo wtedy nie widzimy drogi. Droga powinna być widoczna, wtedy jedziemy swobodnie, bez stresu i jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy na drodze. Wtedy jesteśmy bezpiecznym kierowcą.

I. Malewska: Wyprzedzanie, jest to manewr, który dostarcza emocji na drodze.

S. Kałwianiec: Obserwacja drogi, to jest właśnie to przewidywanie. Nie możemy widzieć 5-10 metrów przed samochodem. Musimy widzieć dosłownie krajobraz, który jest daleko, daleko przed nami. Wtedy możemy oszacować, czy warto wyprzedzać, czy nic nie jedzie z przeciwka, czy linia jest ciągła czy przerywana.

I. Malewska: Tak być powinno, a jak jest w rzeczywistości?

S. Kałwianiec: Często ludzie są agresywni, ale ta agresja wynika ze stresu. Zestresowany kierowca jest agresywnym kierowcą, on jest znerwicowany i wtedy ma zawężone pole widzenia. Należy obserwować, co się dzieje na drodze nie tylko przed samochodem, musimy widzieć co się dzieje z boku, a nawet częściej spoglądać w lusterko, żeby zobaczyć co się dzieje z tyłu. Taki kierowca, który siedzi – jak mówimy – na tak zwanym krótkim sznurku, czyli ja nie widzę jego świateł, a widzę, że jest dosłownie przyklejony do mnie sprawia, że ja zaczynam być w stresie. Ja się boję, że ten kierowca – jeżeli zdarzy się jakaś sytuacja przed moim samochodem – nie będzie miał szans i w tym momencie już zaczyna się agresja.


Posłuchaj rozmowy Izy Malewskiej ze Sławomirem Kałwiańcem.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Zasada szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania, to dwie fundamentalne zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a posiadanie prawa jazdy nie jest gwarancją bezpieczeństwa na drodze – mówi Marcin Kiwit z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

O przepisach ruchu drogowego i o tym co jest najczęstszą przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze – mówił starszy sierżant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

 

Autorka: D.Kucharzewska
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WORD, bezpieczeństwo
Szkoły promujące bezpieczeństwo i ekologię odebrały certyfikaty kuratora

Wyróżniające się placówki oświatowe z Warmii i Mazur z certyfikatami kuratora oświaty "Szkoła Promująca Bezpieczeństwo" i "Szkoła Przyjazna Środowisku". Nagrody  mają motywować do działań adekwatnych do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV