Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Bliższych spotkaniach przyglądamy się nowym programom społecznym. Posłuchaj rozmowy

Fot. fotolia.pl

Dzisiaj w Bliższych spotkaniach rozmawiamy o programach społecznych. Programy: 500 plus, Maluch plus, Dobry start, Posiłek w szkole i w domu oraz Mama 4 plus. Podsumowujemy i pytamy, kto dokładnie może z nich skorzystać.

Jak wynika z informacji Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w 2018 roku z programu 500+ na Warmii i Mazurach wypłacono 900 milionów złotych. Elżbieta Skaskiewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie była gościem Izabeli Malewskiej i Maćka Świniarskiego.

I. Malewska: Zainteresowanie programem 500+ jest ogromne. Co roku macie Państwo u siebie prawdziwy szturm ?

E. Skaskiewicz: Tak. Taką sytuację obserwujemy w lipcu, kiedy można już składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, żeby otrzymywać 500+ regularnie. Lipiec jest takim miesiącem, kiedy te wnioski można składać drogą elektroniczną – co nas cieszy, bo kolejek nie ma i można swoją pracę wykonywać.

I. Malewska: Mówi się, że w regionie nie wszyscy uprawnieni składają wnioski o takie świadczenie.

E. Skaskiewicz: Myślę, że taka sytuacja jest również w Olsztynie dlatego, że z programu 500+ na chwilę obecną korzysta trochę ponad 15 tysięcy dzieci. Wiemy, że tych dzieci jest zdecydowanie więcej zameldowanych w naszym mieście, bo około 29 tysięcy. Oczywiście sytuacje nie korzystania z tego programu na pewno są różne. Nie zawsze te dzieci mieszkują na terenie naszego miasta. Często rodziny z pierwszym (jedynym) dzieckiem po prostu do tego świadczenia się nie kwalifikują, ponieważ obowiązuje dochód.

M. Świniarski: Program 500+, to nie jedyny program, z którego mogą skorzystać polskie rodziny. Jest jeszcze „Dobry start”.

I. Malewska: Trzysta złotych na szkolną wyprawkę na każde uczące się dziecko, to spory zastrzyk finansowy w domowym budżecie. W skali województwa skorzystało z programu 88% uprawnionych?

E. Skaskiewicz: Tak z „Dobrego startu”, czyli programu 300+ w Olsztynie skorzystało ponad 17 tysięcy dzieci. Wypłacono ponad 5 milionów złotych.

M. Świniarski: Było 500+ , było o „Dobrym starcie”. Teraz „Posiłek w szkole i w domu”.

I. Malewska: Jest to program adresowany zarówno do tych najmłodszych, czyli uczniów, ale także do seniorów, osób samotnych?

E. Skaskiewicz: Tak, jest kierowany do wszystkich osób potrzebujących w tym zakresie. W tym roku występuje pod nową nazwą „Posiłek w domu i w szkole”. Wcześniej występował pod nazwą „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” i tam również z posiłków mogły korzystać zarówno dzieci jak i osoby starsze i niepełnosprawne. W tym roku jest także możliwość, dowożenia osobom starszym i niepełnosprawnym do ich miejsca zamieszkania.

Posłuchaj rozmowy

Teraz o programie „Maluch+” i programach dla seniorów. Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie był gościem Bliższych spotkań.

I. Malewska: „Maluch+” jest to program, który ma zachęcić samorządy do tego, żeby tworzyć miejsca opieki dla dzieci do lat trzech. Ich cały czas brakuje – niezależnie, czy mówimy o małych miejscowościach czy o całkiem sporych miastach.

M. Jastrzębski: Tak. Zbierając zapotrzebowanie, głównie opieramy się na danych samorządów, do których kierowaliśmy ofertę w tym roku i ubiegłym. Zainteresowanie nie jest takie, jak się spodziewaliśmy. Zakładaliśmy, że będzie znacznie większe. Dofinansowanie również jest dosyć spore. Na utworzenie nowego miejsca budżet oferuje trzydzieści tysięcy złotych i 22 tysiące, jeżeli taki żłobek już funkcjonuje. Pięć tysięcy również na opiekuna.

Posłuchaj rozmowy

„Mama 4+” – rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest to duża nowość. Świadczenie obowiązuje od 1 marca i jest skierowane do tatusiów i mam, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci. W przypadku ojców, którzy wychowali czwórkę dzieci i przejęli całkowitą pieczę nad ich wychowaniem. Opowiedziała Anna Ilukiewicz z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

Redakcja: A. Podbielska za D. Kucharzewska

Więcej w finansowanie, 500+, maluch, Dobry Start, programy społeczne
Jakie będzie finansowanie szpitali powiatowych? Ich potrzeby i oczekiwania zdominowały posiedzenie konwentu powiatów

W Olsztynie spotkali się starostowie i dyrektorzy szpitali z wicewojewodą, marszałkiem i szefem olsztyńskiego oddziału NFZ. Rozmowy były burzliwe i jak podkreślał starosta olsztyński Andrzej Abako,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV