Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W centrum Olsztyna dwa auta wjechały w stado dzików. Osierocone młode przygarnęła inna samica

Fot. L. Tekielski

Dziki na ulicach Olsztyna to codzienny widok – w sobotni wieczór, na jednej z ulic, dwa auta wjechały w stado tych zwierząt. W rezultacie zginęła dorosła samica i młody warchlak. Uszkodzone zostały także dwa samochody.

Ulica Kościuszki w Olsztynie w okolicach parku centralnego, to miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane przez kilka stad dzików z potomstwem w różnym wieku. To z soboty składało się z dwóch dorosłych loch, z tegorocznymi warchlakami, tzw. pasiakami.

Pierwsze auto raniło małego dzika, a chwilę później, gdy już całe stado przebiegało przez ulicę, wjechała w nie rozpędzona taksówka. Zginęła locha, jedna z dwóch dorosłych samic i jeden z pasiaków. Uszkodzone zostały także auta, ale zarówno jeden, jak i drugi kierowca odjechali z miejsca zdarzenia. Na chodnikach obu stron ulicy pozostały ciała dwóch dzików. Osierocone pasiaki, w tym czasie co chwila podbiegały do ciała matki, trącały ją ryjkami, przytulały się i rozpaczały.

Na miejsce przyjechała Straż Miejska, która pilnowała by nie doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem warchlaków. Lekarze weterynarii potwierdzili zgon zwierząt, potem razem z policjantami przeszukali okolice – tropiąc jeszcze jedno ranne zwierzę.

Dzień później w niedzielę popołudniu, okazało się, że osierocone maluchy zostały przygarnięte przez ocalałą samicę. Gromadkę odnalazł nasz reporter na terenie stowarzyszenia Arka, przy ulicy Kościuszki, 200 metrów od miejsca sobotniego wypadku. A już wieczorem na tej samej ulicy pojawiło się kolejne stado dzików, tym razem dwie lochy prowadzące ubiegłoroczne młode – w sumie 12 zwierząt…

W ubiegłych latach problem zwierząt rozwiązywano wywożąc je poza miasto. Teraz nie jest to możliwe ze względu na obostrzenia związane z Afrykańskim Pomorem Świń. Jedynym rozwiązaniem jest odławianie i usypianie zwierząt. Od początku maja zajmuje się tym prywatna firma, która korzysta z kilku odłowni – powiedziała Radiu Olsztyn Marta Bartoszewicz z zespołu prasowego ratusza.

00:00 / 00:00

W czerwcu urzędnicy planują zakup kolejnych urządzeń do odłowu dzików, bo w tym roku miasto ma zgodę na odłów 100 zwierząt. To jedna trzecia szacowanej liczby dzików w mieście.

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

00:00 / 00:00

Fot. L. Tekielski

Fot. L. Tekielski

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, wypadek
Olsztyn zaczął odławiać dziki. W tym roku planowane jest złapanie 100 sztuk

Prywatna firma zaczęła wyłapywanie w Olsztynie dzików, w tym roku z miasta ma być usuniętych 100 sztuk tych zwierząt. Dziki w ostatnich tygodniach opanowały miasto do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV