Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W czasach PRL-u sprzeciwiał się władzy totalitarnej. Elblążanin został wyróżniony przez IPN

Fot. prezydent.pl

Elblążanin Jerzy Żuchowski został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Jest to jedna z tych osób, które nie są powszechnie znane z imienia i nazwiska, a w trudnych czasach miały odwagę sprzeciwić się totalitarnej władzy.

Podczas uroczystości w historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek uhonorował dwudziestu czterech działaczy opozycji antykomunistycznej z Pomorza.

Do licznego grona wyróżnionych elblążan dołączył 69-letni dziś Jerzy Żuchowski, który był uczestnikiem protestów robotniczych Grudnia 70. W stanie wojennym kolportował nielegalne ulotki. W lutym 1982 roku został zatrzymany przez milicję i trafił do Zakładu Karnego w Elblągu. Po kilku tygodniach, Sąd Marynarki Wojennej ostatecznie uniewinnił go i zwolnił w aresztu. W tym roku pośmiertnie Krzyż przyznany został też trójmiejskiemu architektowi, profesorowi Szczepanowi Baumowi. Był on autorem m.in. projektu ołtarza papieskiego na wizytę Jana Pawła II w Elblągu oraz części budynków rewitalizowanego Starego Miasta.

Przypomnijmy, Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Honoruje się się nim działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w walka, IPN, PRL, Krzyż Wolności i Solidarności., Jerzy Żuchowski, Władza totalitarna
Słuchaj Radia Olsztyn i wygraj pakiety płyt związanych ze Świętem Niepodległości!

Radio Olsztyn oraz Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie zapraszają do wzięcia udziału w konkursach, w których nagrodami są płyty tematycznie związane ze Świętem Niepodległości. Szczegóły na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV