Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W dawnym pałacu biskupim w Smolajnach powstanie placówka artystyczno-muzealna

Fot. M. Lewiński

Dawny pałac biskupów warmińskich ma szanse stać się perłą gminy Dobre Miasto. Pomysłów na zagospodarowanie jest kilka. Muzeum biskupa Krasickiego lub miejsce pracy  twórczej muzycznie uzdolnionej młodzieży – to tylko niektóre z propozycji.

List intencyjny w sprawie rewitalizacji obiektu podpisali m.in. arcybiskup, wojewoda i marszałek. Wiadomo, że na przywrócenie pałacowi dawnej świetności potrzeba kilkudziesięciu milionów złotych. Władze regionu będą starały się pozyskać te pieniądze z Unii.

Pałac wybudowany w połowie XVIII w. służył jako letnia rezydencja biskupów warmińskich, obecnie duchowni, jak mówi arcybiskup Józef Górzyński, chcą aby  z siedziby poprzedników korzystało jak najwięcej osób:

Zamysł był taki, żeby przeznaczyć ten obiekt na cele, które będą obejmowały bardzo szeroką działalność. Zarówno edukacyjną, turystyczną, jak i muzealną, czyli najszerzej jak to tylko jest możliwe.

 

Dorota Łosko z rady ekonomicznej archidiecezji jest zdania, że udostępnienie komnat pałacowych młodym muzykom na popołudniowe lub weekendowe próby i ćwiczenia  byłoby novum na skalę ogólnopolską. W obiekcie miałoby powstać też muzeum poświęcone najsłynniejszemu warmińskiemu duchownemu – Ignacemu Krasickiemu, który bardzo lubił wypoczywać w smolajniańskich włościach.

Teraz archidiecezja przygotowuje się do rozpisania konkursu, w którym zostanie wyłoniony wykonawca dokumentacji technicznej. To pozwoli na precyzyjne oszacowanie wartości całej inwestycji.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smolajny, Pałąc Biskupów, kuria archidiecezji warmińskiej
Jak radzi sobie w trudnych czasach Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach?

Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach walczy z kryzysem, wywołanym niżem demograficznym. Jednym z pomysłów na edukowanie wychowanków jest wysyłanie ich na praktyki do Grecji. Szkoła w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV