Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W dobie koronawirusa okulary bezpieczniejsze od soczewek. Dlaczego?

Krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki prof. Marek Rękas oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają, by w związku z epidemią koronawirusa używać okularów zamiast soczewek kontaktowych.

Eksperci podkreślają, że ochrona oczu, podobnie jak ust i dłoni, może spowolnić szerzenie się wirusów powodujących choroby oddechowe, takich jak SARS-CoV-2.Podczas, gdy osoba chora na COVID-19 kicha, kaszle, mówi, cząstki wirusa mogą wraz z drobnymi kropelkami wydostawać się z jej ust czy nosa. Następnie mogą się dostawać do organizmu innej osoby – głównie poprzez usta czy nos, ale też za pośrednictwem śluzówki oka.

Można także zarazić się dotykając przedmiotów, na których znajdują się cząstki wirusa – jak stół czy klamka, a następnie pocierając palcami oczy. Noszenie okularów eliminuje konieczność dotykania oczu przy wkładaniu i wyjmowaniu soczewek.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wzrok, okulary
Bezpłatne badanie wzroku w Olsztynie. Okobus sprawdzi, czy nie cierpimy na zespół suchego oka

Uczucie piasku pod oczami czy łzawienie to niektóre z objawów charakterystycznych dla zespołu suchego oka. W Olsztynie jeszcze do 16.00 można za darmo się przebadać. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV