Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu był czczony od najdawniejszych czasów. Miasto dziś świętuje jego imieniny

Katedra w Elblągu

Od kilku lat św. Mikołaj jest oficjalnym patronem Elbląga. Stało się to na wniosek władz miasta, który spotkał się z aprobatą Stolicy Apostolskiej.

Święty Mikołaj, biskup Miry właściwie od XIII wieku ma pieczę nad miastem, bo wtedy mieszczanie zdecydowali o budowie kościoła pod wezwaniem patrona żeglarzy i kupców, opiekuna ubogich i potrzebujących wsparcia.

Tak było w większość miast hanzeatyckich, niemal w każdym jest kościół pod jego wezwaniem. Św. Mikołaj był też opiekunem podróżnych – tłumaczy archeolog Grażyna Nawrolska. Historyk ks. dr Mieczysław Józefczyk, były długoletni proboszcz katedry podkreśla, że św. Mikołaj jest uniwersalnym patronem. A to dlatego, że po wieczne czasy będzie symbolem dobroci i miłosierdzia, tych cech, które są zawsze potrzebne. Może dlatego św. Mikołaj był czczony w Elblągu od najdawniejszych czasów.

Dodajmy, że o godz. 18.00 w Katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona uroczysta suma odpustowa w intencji miasta i wszystkich mieszkańców Elbląga. Liturgii przewodniczyć będzie Biskup Elbląski Jacek Jezierski. Po mszy świętej będzie możliwość obejrzenia i adoracji relikwii św. Mikołaja.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w Elbląg, katedra
Mieszkańcy Elbląga zapłacą wyższy podatek od nieruchomości. To jednak nie koniec podwyżek

O 2,5 procent wzrośnie od stycznia podatek od nieruchomości w Elblągu. W przypadku budynków mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wzrośnie z 70 do 72 groszy. Osoby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV