Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
IMIENINY: Leoncjusza, Michała, Renaty
EUR: 4.2812 CHF: 3.6385
USD: 3.6252 GBP: 4.8814
Logowanie
 

W Elblągu można oglądać prace Zygmunta Prończyka – malarza, rysownika, projektanta, scenografa

Fot. elblag.net

Od trzech dni w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu można oglądać retrospektywną wystawę prac Zygmunta Prończyka – urodzonego na Podlasiu, ale całe twórcze życie związanego z Elblągiem – malarza, rysownika, projektanta, scenografa.

Wystawa zatytułowana „Remanent” składa się z trzech części. – Pierwszym takim obszarem są stworzone dla teatru elbląskiego projekty scenografii, kostiumów – mówi Paula Załuska z elbląskiego Centrum Światowid:

Zygmunt Prończyk pracował przez długi czas jako scenograf. Po latach zebrał projekty, oprawił i zaprezentował swoją unikatową kolekcję. Drugim obszarem są obrazy, które artysta określił jako dramatyczne. Za każdym z nich kryje się jakaś historia. Trzecim obszarem jest Podlasie, z którego pochodzi pan Zygmunt. Określił je jako sielankowe. Są to faktycznie bardzo realistycznie przedstawione bramy, okna, pejzaże. Najczęściej pojawiającym się elementem są wierzby.

Ekspozycja czynna do 14 czerwca.

(A.Kulik/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Remanent
„Remanent” w Galerii Nobilis

Najnowsza wystawa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, to prezentacja dzieł Zygmunta Prończyka nosząca tytuł „Remanent” . Można ja oglądać w Galerii Nobilis. Wystawa ta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV