Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu pojawią się miejskie ule. „Pszczoły są dużo bezpieczniejsze w mieście, niż na terenach wiejskich”

Fot. Grzegorz Skorupski

Jest zgoda na stawianie w Elblągu miejskich uli. Pomysł zrodził się rok temu. Chodzi o to, by pszczoły mogły bezpiecznie dla ludzi i dla siebie wykonywać swoją pracę, czyli zapylać miejską zieleń.

Jak wiadomo, coraz mniejsza liczba pszczół i innych zapylaczy staje się już światowym problemem. Dlatego wiele samorządów zezwala na tworzenie miejskich pasiek. Dla tych w Elblągu jest już zielone światło po tym, jak wyraziła na to zgodę rada miasta.

– Wymagało to zmian w prawie lokalnym, bo warunkiem jest tu bezpieczeństwo i wybór odpowiednich rodzin pszczelich – wyjaśnia inicjator uchwały radny Paweł Kowszyński w Klubu PiS, który działał w tej sprawie wspólnie z pszczelarzami.

00:00 / 00:00

A to już zagwarantuje dozór pszczelarzy. Ważne jest też, aby pszczoły mogły żyć i działać w równie bezpiecznych warunkach. W mieście jest to możliwe, bo większym zagrożeniem są tereny rolne i wykonywane tam opryski, często zabójcze dla tych owadów – tłumaczy pszczelarz Grzegorz Skorupski.

00:00 / 00:00

Dodajmy, dwa lata temu w Elblągu stworzona została funkcja miejskiego pszczelarza, który już ma własnych 10 uli. Są wykorzystywane, by m.in. zbierać roje pszczół, które wymknęły się z rodzimych hodowli, co latem bywa dużym problemem i zagrożeniem dla ludzi.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pszczoły, Paweł Kowszyński, Grzegorz Skorupski
Na dachach hoteli powstają ogrody z miododajnymi roślinami. W Polsce wielu gatunkom pszczół grozi wyginięcie

W Polsce aż połowa z około 470 gatunków pszczół jest zagrożona wyginięciem - alarmują aktywiści przy okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Jak podkreślają, populację pszczół można jeszcze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV