Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu wygrał Trzaskowski, w powiecie elbląskim – Duda

Fot. Przemysław Getka

W Elblągu, który ma najwięcej zyskać na przekopie Mierzei Wiślanej, pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrał nieznacznie Rafał Trzaskowski.

W powiecie elbląskim i gminach województwa warmińsko-mazurskiego, które leżą nad Zalewem Wiślanym, więcej głosów uzyskał Andrzej Duda.

W samym Elblągu pierwszą turę wyborów nieznacznie wygrał Rafał Trzaskowski, uzyskując 37,5 proc. poparcia, zaś Andrzej Duda otrzymał w tym mieście 36,36 proc. głosów. W przełożeniu na liczbę głosów Trzaskowski dostał ich 621 więcej niż urzędujący prezydent.

W czasie kampanii wyborczej przed pierwszą turą żaden z tych kandydatów nie odwiedził Elbląga osobiście, a miasto to pojawiało się w kampanii jako przykład miejsca, które w przyszłości może odnieść największe korzyści z przekopu Mierzei Wiślanej. Duda opowiada się za przekopem, a Trzaskowski mówił, że należy wstrzymać tę inwestycję i skupić się na mniejszych, bardziej potrzebnych w codziennym życiu przedsięwzięciach.

W powiecie elbląskim Duda uzyskał zdecydowanie większe poparcie – 43,14 proc. głosów, zaś Trzaskowski otrzymał 30,48 proc. głosów.

Wyborcy w gminach warmińsko-mazurskiego, które leżą bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym, nie głosowali jednomyślnie – w gminie Tolkmicko Andrzej Duda dostał 44,2 proc. głosów, a Trzaskowski 28,35 proc., zaś w gm. Frombork Duda dostał 11 głosów więcej od Trzaskowskiego (proporcja procentowa 36,63 dla Dudy i 35,94 dla Trzaskowskiego).

PKW podała już dane ze 100 proc. komisji w tych okolicach.

 

 

Autor: K.Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg
Nowoczesny biurowiec na Wyspie Spichrzów w Elblągu. „Ta inwestycja jest dla nas szansą”

Spółka Porta Mare, która zbuduje na Wyspie Spichrzów w Elblągu nowoczesny biurowiec wykonała już pierwsze formalne zabiegi związane z inwestycją. Elbląg jest objęty rządowym programem Fabryka,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV