Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu zakończyły się ćwiczenia Anakonda 18. W uroczystościach uczestniczyli Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak

Fot. Przemysław Getka

Prezydent Andrzej Duda i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystości zakończenia międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Anakonda 18, a także w przyznaniu stacjonującemu w Elblągu Dowództwu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód certyfikatu zaświadczającego o jego pełnej gotowości bojowej.

Uroczystość na placu apelowym rozpoczęła się od złożenia meldunku prezydentowi, przeglądu pododdziałów i przywitania z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniach. Wcześniej prezydent i szef MON zwiedzili stanowisko dowodzenia wielonarodowej dywizji. Na placu podpisano protokół certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód i list o osiągnięciu pełnej zdolności przez tę dywizję.

Podczas uroczystości w Elblągu prezydent wręczył nominacje generalskie trzem oficerom Wojska Polskiego. Akt mianowania na stopień generała dywizji otrzymał gen. bryg. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Z kolei akty mianowania na stopień generała brygady zwierzchnik sił zbrojnych wręczy płk. Piotrowi Malinowskiemu – szefowi sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy Wschód i płk. Dariuszowi Żuchowskiego – zastępcy szefa sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód ds. zabezpieczenia.

Swoje wystąpienie prezydent Duda rozpoczął od upamiętnienia minutą ciszy zmarłego prezydenta USA Georga Busha i wyrażenia podziękowania zarówno prezydentowi Rolandowi Reaganowi jak i Georgowi Bushowi za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

00:00 / 00:00

Ćwiczenia Anakonda 18 były dużym wyzwaniem, któremu żołnierze NATO sprostali – podkreślił w Elblągu szef MON Mariusz Błaszczak.

00:00 / 00:00

Andrzej Duda na uroczystym zakończeniu ćwiczeń Anakonda 18 oraz podsumowaniu procesu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu złożył podziękowania żołnierzom.

00:00 / 00:00

Prezydent wyraził nadzieję, iż w najbliższym czasie będziemy mogli oczekiwać zwiększenia w Polsce obecności wojsk sojuszniczych.

Anakonda 2018 to kilkutygodniowe, skomplikowane ćwiczenia różnych rodzajów wojsk z udziałem prawie 20 tysięcy żołnierzy z 23 państw. Zakończone sukcesem – powiedział, dziękując sojusznikom kierujący nimi polski generał Tomasz Piotrowski:

Anakonda 18 to największe manewry Wojska Polskiego w 2018 r. Są one sprawdzianem możliwości współdziałania najważniejszych organów dowodzenia polskich Sił Zbrojnych z układem pozamilitarnym, a także wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO. Faza główna ćwiczenia została podzielona na dwa etapy: ćwiczenie z wojskami operacyjnymi, przeprowadzone w dniach 7-16 listopada oraz ćwiczenie dowódczo-sztabowe, wspomagane komputerowo, które trwały od 26 listopada do 6 grudnia.

Autor: Radio Olsztyn/PAP/M. Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A.Podbielska/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Elbląg, duda, nato
70 procent elblążan nie korzysta z oferty kulturalnej przygotowanej przez samorząd i miejskie instytucje

Najświeższe badania przeprowadził ostatnio socjolog kultury prof. Tomasza Szlendaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieje się tak mimo tego, że w mieście działa kilka placówek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV