Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu zaprezentowano katalog z porcelaną dalekowschodnią

218 ilustracji i 218 opracowań składa się na wyjątkowy katalog zatytułowany „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”.

Wyjątkowość tej publikacji polega na tym, że jest to pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie takich opracowań. Katalog został dostrzeżony przez Kapitułę Literackiej Nagrody Warmii i Mazur, która przyznała jej autorom Barbarze Pośpiesznej z Muzeum Zamkowego w Malborku i Mirosławowi Marcinkowskiemu z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze.

O tych walorach pracy opowiedział nam jej autor dr Mirosław Marcinkowski

Najstarsze co prawda nieliczne (porcelany)  pochodzą z lat 20. XVII wieku. Większość pochodzi z wieku XVIII.  Staraliśmy się aby nasza książka była także ładna pod względem wizualnym, czyli miał dobrej jakości ilustracje, rozdziały przedzielane powiększeniami malowanych dekoracji. Jest to publikacja dwujęzyczna: polsko – angielska.

Katalog to nie tylko prezentacja samych naczyń, ale również opowieść o ciekawej historii związanej z dalekowschodnią porcelaną z XVII i XVIII wieku ze zbiorów Muzeum w Elblągu.

 

(AKulik/LSadlak)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, Chiny, porcelana
Konkurs dla młodzieży elbląskiej. Tematem 780 rocznica nadania przywilejów miastu

Z okazji 780 rocznicy lokacji Elbląga ogłoszony został konkurs plastyczny, którego tematyka, to obchody tej rocznicy. Udział mogą wziąć dzieci i młodzież do lat 19. Prace...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV