Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W gminie Dźwierzuty ma powstać kopalnia kruszywa. Mieszkańcy protestują: stracimy dostęp do czystej wody

Fot. fotolia

Prywatny inwestor chce wybudować kopalnię kruszywa na głównym zbiorniku wód podziemnych GZW 213 Olsztyn. Ten znajduje się w gminie Dźwierzuty i zaopatruje w wodę mieszkańców powiatów olsztyńskiego, szczycieńskiego i dobromiejskiego.

Sprawa nie jest nowa, walka o zablokowanie inwestycji trwa od 2013 roku. Protestujący podnoszą alarm, bo kolejne organy administracyjne wydały właśnie decyzje przychylne inwestorowi. Jeśli – jak mówią – jego plan wejdzie w życie, kilkaset tysięcy mieszkańców naszego regionu straci dostęp do czystej wody.

– Ta kopalnia otworzy zbiornik wód podziemnych i go zanieczyści, bo nie ma innej możliwości – mówili mieszkańcy gminy Dźwierzutu, Jerzy Janicki i Halina Messerschmidt, ze stowarzyszenie Dla Dźwierzut.

A ostatnią decyzję w tej sprawie wydało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego odwołał się inwestor. SKO pomimo odmowy wójta Dźwierzut wydało decyzję uzgadniającą przedsięwzięcie.

Kopalnia ma zająć obszar 300 hektarów między Augustowem, Targowską Wolą, Grodziskami i Rutkowem w gminie Dźwierzuty. Więcej na ten temat powiemy w środę w Porannym Programie Radia Olsztyn.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czysta woda, woda pitna, kopalnia kruszywa, wody podziemne, Halina Messerschmidt
Z nowego zdroju wodnego będą korzystać turyści i mieszkańcy Olsztyna. Powstanie przy katedrze

Przy olsztyńskiej bazylice powstaje zdrój wodny. To wspólna inicjatywa proboszcza katedry i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Architekturą nawiązuje do gmachu katedry. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż tędy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV