Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Gołdapi zakończono budowę infrastruktury uzdrowiskowej

Tężnie w Gołdapi. Fot. Łukasz Węglewski

Samorząd Gołdapi spodziewa się, że powstałe tam tężnie solankowe, pijalnia wód i park uzdrowiskowy przyciągnie turystów, nie tylko z kraju, ale także obwodu kaliningradzkiego.

Wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morzy poinformował, że podczas odbioru technicznego wypróbowano działanie tężni, czyli skraplanie po gałązkach tarniny solanki pochodzącej z odwiertów głębinowych. Ze względu jednak na warunki pogodowe tężnie zaczną działać dopiero wiosną.

Gołdapskie tężnie są jedynymi w Polsce północno-wschodniej. Do najbardziej znanych konstrukcji tego typu należą tężnie w Ciechocinku, a także Inowrocławiu, Rabce-Zdroju, Konstancinie-Jeziornie, Grudziądzu, Busku-Zdroju czy Sołonce.

Gołdap, mająca od 13 lat status uzdrowiska, ma już pijalnię wód leczniczych zasilaną z ujęcia o głębokości ponad 600 metrów. Wodą z minerałami chlorkowo-sodowymi i fluorkowymi można leczyć zaburzenia żołądka, a także wątroby i trzustki. Mogą ją także pić osoby mające niedobory elektrolitów. Przeciwwskazaniem jest nadciśnienie tętnicze.

Kuracjusze, turyści i mieszkańcy mogą skorzystać także z groty solnej i minitężni. W Gołdapi wybudowano również park zdrojowy z promenadą, ścieżki rowerowe, spacerowe i konne. Odnowiono rynek w centrum miasta. Koszt budowy całej infrastruktury uzdrowiskowej to 40 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło 34 mln zł. (gol/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uzdrowisko, Gołdap, tężnie
Szpital w Ameryce zyska funkcję uzdrowiskową

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce pod Olsztynkiem dzięki nowym inwestycjom zyska funkcję uzdrowiskową. Za prawie 8 mln zł powstaje infrastruktura rekreacyjna, sportowa, rehabilitacyjna i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV