Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Internecie napisali…, szwagier słyszał na bazarze… Rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews

Akcja #StopFakeNews ma na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat COVID-19 oraz rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

CIR przekazało, że internet jest pełen nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa, dlatego rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews.

W krótkich materiałach wideo ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Andrzej Horban dementuje mity związane z koronawirusem. Wśród wymienionych mitów znalazły się mówiące, że:

  • technologia 5G odpowiada za rozprzestrzenianie koronawirusa
  • SARS-Cov-2 został wywołany przez wielkie korporacje, żeby mogły zarabiać na szczepionkach
  • obostrzenia polegające na izolacji społecznej są bezpodstawne i mają ograniczyć naszą wolność
  • koronawirus jest wszędzie: długo utrzymuje się na metalach, na papierze, na plastiku
  • noszenie maseczki powoduje, że wdychamy własne bakterie i zwiększamy ryzyko zachorowania.

Inne mity, do których odnosi się profesor Andrzej Horban mówią, że lek na koronawirusa już istnieje, ale jest ukrywany, promienie słoneczne leczą koronawirusa, zwierzęta domowe umierają na koronawirusa i zarażają ludzi, ibuprofen szkodzi osobom zakażonym oraz śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem jest znacznie niższa niż się oficjalnie podaje.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że wszystkie materiały wideo będą dostępne na oficjalnych profilach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Facebook, Youtube oraz Twitter.


W komunikacie CIR podkreślono, że jedynym źródłem prawdziwych informacji o decyzjach rządu są strony internetowe w domenie gov.pl, zwłaszcza: gov.pl/koronawirus, gis.gov.pl oraz premier.gov.pl, a także oficjalne kanały społecznościowe: Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia oraz GIS.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, #StopFakeNews
Komputerowy detoks

W czasie ostatniej audycji postanowiliśmy porozmawiać o tym, w jaki sposób możemy odpoczywać od komputera. Spędzamy zbyt wiele czasu odwiedzając strony internetowe i korzystając z gier...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV