Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Papież w swoim orędziu zwrócił się do polityków

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. L’Osservatore Romano

„Pokój temu domowi!” – do tych słów Ewangelii nawiązał papież Franciszek w swoim orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju, który jest obchodzony 1 stycznia. Papież zaapelował do polityków o podjęcie konkretnych działań na rzecz pokoju.

Przypomniał, że polityka jest istotnym nośnikiem budowania obywatelstwa i dzieł człowieka, ale kiedy ci, którzy ją pełnią, nie przeżywają jej jako służby dla ludzkiej społeczności, może stać się narzędziem ucisku, marginalizacji, a nawet zniszczenia.

W ocenie Ojca Świętego „zadanie i odpowiedzialność polityczna stanowią stałe wyzwanie dla wszystkich, którzy otrzymują mandat, by służyć swojej ojczyźnie, aby chronić jej mieszkańców i działać na rzecz stworzenia warunków dla godnej i sprawiedliwej przyszłości”.

Polityka, jeśli jest realizowana z podstawowym poszanowaniem dla życia, wolności i godności ludzi, może naprawdę stać się wzniosłą formą miłości.

– głosi papież w orędziu.

– W polityce nie brakuje niestety także i wad – dodał Ojciec Święty.

Te wady osłabiające ideał autentycznej demokracji są hańbą życia publicznego i zagrażają pokojowi społecznemu: korupcja – w jej wielu formach bezprawnego przywłaszczania sobie dóbr publicznych lub instrumentalizacji ludzi, odmawianie prawa, brak poszanowania reguł wspólnotowych, bezprawne bogacenie się, uzasadnianie władzy siłą lub arbitralnym pretekstem „racji stanu”, skłonność okopywania się przy władzy, ksenofobia i rasizm, zaniechanie troski o Ziemię, nieograniczona eksploatacja zasobów naturalnych ze względu na doraźny zysk, pogarda dla tych, którzy zostali zmuszeni, by udać się na wygnanie.

– wskazuje papież w orędziu.

Podkreśla jednocześnie, gdy sprawowanie władzy politycznej dąży jedynie do ochrony interesów pewnych uprzywilejowanych jednostek, „zagrożona jest przyszłość, a ludzie młodzi mogą odczuwać pokusę nieufności, gdyż są skazani na pozostawanie na marginesie społeczeństwa, bez możliwości uczestniczenia w projekcie dotyczącym przyszłości. Kiedy natomiast polityka przekłada się konkretnie na wspieranie młodych talentów i powołań domagających się spełnienia, pokój szerzy się w sumieniach i na obliczach. Staje się dynamicznym zaufaniem. (…) Polityka zatem służy pokojowi, jeżeli wyraża się w uznaniu charyzmatów i zdolności każdej osoby”.

Na koniec papież Franciszek życzył wszystkim pokoju z samym sobą, z innym i ze światem stworzonym.

Autor: A.Socha/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, papież Franciszek, orędzie
Jerzy Gosiewski: Budżet państwa na 2019 rok będzie przyjęty

Nie ma powodu, by Komisja Europejska kontynuowała spór z Polską - przekonywał w Porannych pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Gosiewski. W tym tygodniu prezydent podpisał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV