Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W. Kossakowski: wybory jesienią są jeszcze bardziej niebezpieczne. J. Cichoń: chcemy w pełni demokratycznego głosowania

Najprawdopodobniej już dziś Sejm będzie głosował nad stanowiskiem Senatu, który wczoraj odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich.

W Porannych Pytaniach dyskutowali o tym posłowie z województwa warmińsko-mazurskiego Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Janusz Cichoń z Koalicji Obywatelskiej. Wojciech Kossakowski przyznał, że PiS nie ma jeszcze stuprocentowej pewności jak zagłosuje ich koalicjant, czyli politycy Porozumienia:

Sytuacja jest poważna. Poza kryzysem gospodarczym, nasz koalicjant zafundował nam również kryzys polityczny, do którego bardzo chętnie dołączyła opozycja.

Janusz Cichoń, poseł Koalicji Obywatelskiej ocenił z kolei, że PiS się „zakiwał”:

PiS rządzi w kraju i już wcześniej mógł sięgnąć po bardzo proste narzędzia, które pozwalają na przesunięcie wyborów w czasie i przeprowadzenie ich w momencie, gdy będzie to bezpieczne dla wszystkich.

Janusz Cichoń przekonywał również, że wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych jest konieczne, bo najpierw trzeba sobie poradzić z pandemią, uruchomić gospodarkę, a dopiero później organizować wybory:

Aby to były wybory w pełni demokratyczne, z pełną kampanią wyborczą. Słyszeliśmy, że w grze jest również dymisja pana Prezydenta.

Tę informację zdementował poseł PiS Wojciech Kossakowski i nazwał ją „fake newsem”. Stwierdził też, że opozycja chce odroczenia wyborów nie ze względu na stan epidemii, ale słabe wyniki sondażowe ich kandydatki – Małgorzaty Kidawy-Błońskiej:

Sondaże pokazują, że jej poparcie wynosi od 2-5 %. Dlatego opozycja chce przesunąć wybory jak najdalej, aby wymienić kandydatkę, bo ona już poległa.

Nad wetem Senatu Sejm ma głosować dziś po południu. Przeciwko przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej opowiadają się niektórzy politycy Porozumienia, które współtworzy obóz Zjednoczonej Prawicy. Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział, że jeśli ci posłowie zagłosują wbrew rekomendacji PiS, będą musieli opuścić klub i rządzącą koalicję.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Wojciechem Kossakowskim i Januszem Cichoniem

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, senat, Janusz Cichoń, wybory prezydenckie, Wojciech Kossakowski, koronawirus
Radek Molenda: Powrót do ewangelizacji w małych parafiach

Kościół w pandemii i wizja Kościoła po pandemii. W audycji Marana Tha gość - Radek Molenda. Kapłani nie tylko w Polsce nie mają łatwo - to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV