Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W lipcu zaczyna się liczenie motyli. „Warto zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na piękno, które nas otacza”

Fot. Krzysztof Mikunda

Paź królowej, Mieniak tęczowiec i Modraszek adonis – to trzy najpiękniejsze motyle, jakie możemy zaobserwować w Polsce. W lipcu i sierpniu na Warmii i Mazurach rozpocznie się akcja liczenia tych owadów.

Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego była Magdalena Markiewicz, która na co dzień prowadzi motylarnię w Marcinkowie, a w lipcu i sierpniu będzie koordynować akcję.

I. Malewska: Skąd pomysł liczenia motyli?

M. Markiewicz: Słyszeliśmy o tym, że liczy się ptaki, ale nie słyszałam, żeby ktoś liczył motyle. Pomyślałam więc, aby w ten sposób przyczynić się do ochrony przyrody i policzyć te motyle.

I. Malewska: Z motylami jest o tyle problem, że są one niewielkich rozmiarów?

M. Markiewicz: Tak, dlatego warto się skupić na małych istotach, których często nie dostrzegamy w naszym codziennym biegu. Warto zastanowić się, zatrzymać choć na chwilę i spojrzeć na to piękno, które nas otacza. Mało tego, my jako dorośli musimy też zwracać uwagę dzieciom, żeby dostrzegły przyrodę i dbały o nią.

I. Malewska: Czy wiemy ile gatunków motyli występuje na Warmii i Mazurach?

M. Markiewicz: Nie mam takich informacji. Ogólnie w całej Polsce jest około trzech tysięcy gatunków motyli dziennych. Nocnych z kolei jest o wiele więcej. Populacja jednak z roku na rok jest coraz mniejsza. Dlatego tak istotne jest działanie, aby liczyć populację motyli. Stąd zrodził się ten pilotażowy program. Mam nadzieję, że będzie to kontynuowane w kolejnych latach.

I. Malewska: Liczenia miałyby się odbyć w lipcu i sierpniu, bo to jest okres ich największej aktywności?

M. Markiewicz: Największe wylęgi motyli są właśnie w lipcu i trwają do połowy sierpnia. Przez te dwa miesiące zachęcam wszystkich miłośników przyrody do liczenia motyli na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Markiewicz

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w liczenie, środowisko, owady
Urządzamy ogrody, tarasy i balkony. Jakie trendy obowiązują w tym roku?

Za oknem coraz cieplej, dlatego chcemy więcej czasu spędzać na zewnątrz. Zaczynamy też myśleć o otoczeniu, w którym odpoczywamy. W Bliższych spotkaniach o aranżacji balkonów, tarasów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV