Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W mazurskich jeziorach pojawiła się babka bycza. Co to oznacza dla rodzimych gatunków ryb?

Fot. Łukasz Węglewski

W Wielkich Jeziorach Mazurskich pojawiła się babka bycza, ryba uznana za gatunek inwazyjny – podało Gospodarstwo Rybackie Mikołajki. Badania naukowców wykazały, że w pokarmie mazurskich kormoranów zaczęła pojedynczo występować już w ubiegłym roku.

Informacje o pojawieniu się w mazurskich jeziorach tego inwazyjnego gatunku ryb potwierdził prof. Łucjan Chybowski z Zakładu Rybactwa Jeziorowego Instytutu Rybactwa Śródlądowego, który prowadzi m.in. badania kormoranów z wyspy na jeziorze Warnołty żerujących głównie na Śniardwach.

Według ichtiologów, jeśli ten obcy inwazyjny gatunek będzie się rozprzestrzeniać i zacznie masowo występować w mazurskich jeziorach, to może pozbawiać pokarmu rodzime gatunki ryb i zajmować ich siedliska.

Mazurscy rybacy zamieścili w internecie apel do wędkarzy, w którym przypominają, że babka bycza jest szkodnikiem i może zagrozić rodzimej ichtiofaunie jezior. Dlatego – jak napisali – należy je „bezwzględnie usuwać” z łowiska. W przypadku złowienia na wędkę takiej ryby, nie wolno wypuszczać jej z powrotem do wody.

W Polsce jej obecność stwierdzono po raz pierwszy w 1990 r. w Zatoce Puckiej. Nie wiadomo, w jaki sposób trafiła do Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ryby, Wielkie Jeziora Mazurskie, babka bycza, Łucjan Chybowski
Dyrektor MOPR apeluje: Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk. Ratownicy są tam dla naszego bezpieczeństwa

Cały czas apelujemy do ludzi, aby spędzali czas nad zbiornikami, gdzie znajdują się ratownicy. Zwracają niekiedy uwagę, ale zaznaczam – robią to dla naszego bezpieczeństwa. Odrębnym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV