Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Międzynarodowym Dniu Liczby Pi w Olsztynie zainaugurowano wykłady matematyczne

Liczba Pi

To szczególna data. Marzec, czyli 3 miesiąc i 14 dzień miesiąca, a 3,14 to pierwsze cyfry przybliżenia liczby Pi.

Każdego roku o tej porze obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi – wyjaśnia Adam Doliwa z Wydziału Matematyki i Informatyki na UWM.

00:00 / 00:00

W wielu miejscach na świecie odbywają się popularnonaukowe wykłady matematyczne. Nie mogło ich zabraknąć na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To tylko wstęp do cyklu wykładów. Bohaterką inauguracyjnego była liczba Pi. Adam Doliwa podkreśla, że na wykłady zapraszana jest nie tylko młodzież.

00:00 / 00:00

Jest hipoteza, co prawda jeszcze nieudowodniona, że każdy skończony ciąg liczby Pi znajduje się gdzieś w nieskończonym ciągu jej rozwinięcia. Są także programy komputerowe, gdzie wśród około 20 milionów pierwszych cyfr rozwinięcia liczby Pi można znaleźć swoją datę urodzenia.

Tych i wielu innych ciekawostek można się dowiedzieć podczas cyklu wiosennych wykładów matematycznych, które   będą się odbywać we wszystkie czwartki marca i kwietnia o godzinie 17 na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wykłady są dedykowane młodzieży, ale otwarte dla każdego sympatyka królowej nauk, czyli matematyki.

Uchwałą Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Matematyki.

 

 

Autor: D.Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chrom

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pi, liczba
Pijany kierowca pędził ponad 200 km/h na krajowej S7. Zobacz VIDEO

Policjanci z Elbląga zatrzymali pirata drogowego  w okolicach Pasłęka. Nie tylko jechał 200 km/h, ale jak się okazało się,  pił alkohol w trakcie jazdy. Badanie alkomatem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV