Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Miłomłynie powstaje Centrum Diagnostyki i Terapii padaczki

Projekt Centrum Badawczo Rozwojowego w Miłomłynie

Jest szansa na poprawę zdrowia i komfortu życia chorych na padaczkę. W Miłomłynie będą opracowywać nowe leki i metody leczenia tej choroby. Powstanie tam jedyne w Polsce nowoczesne i innowacyjne centrum diagnostyki i terapii padaczki.

Jak wyjaśnia dyrektor zarządzający dr Piotr Zwoliński, specjalista – epileptolog, to pierwsze w Polsce centrum badawcze poświęcone tak wąskiej specjalności w neurologii. Naukowcy wykorzystywać będą w terapii m.in. komórki macierzyste, oraz antyoksydanty, o których wiadomo, że mogą hamować epileptogenezę i różne niekorzystne zjawiska w padaczce.

Placówka będzie konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie z uwagi na wyposażenie sprzętowe i na to, że w części ambulatoryjnej będą systemy cybernetyczne – dodaje dr Zwoliński. Docelowo w centrum oprócz diagnostyki i terapii odbywać się będą szkolenia, konferencje naukowe i kursy dla pracowników specjalistycznych. Budowa ruszy już w jesieni, a otwarcie placówki nastąpi w 2020 roku.

Na padaczkę cierpi w Polsce prawie pół miliona osób, z czego 1/4 cierpi na padaczkę lekooporną.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, Miłomłyn, Centrum Badawczo- Rozwojowe
W gminie Miłomłyn woda tylko do konsumpcji. Kto złamie zakaz dostanie mandat. Wszystko przez turystów

Kryzys wodny w gminie Miłomłyn. Nie wolno podlewać ogródków, trawników i tuneli foliowych. Także myć samochodów, napełniać basenów i przydomowych stawów. Zakaz obowiązuje w siedmiu sołectwach....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV