Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Mrągowie pożegnano Emila Morgiewicza, zasłużonego działacza opozycji w czasach PRL

Pogrzeb Emila Morgiewicza. Fot. por. Robert Suchy/CO MON

W kościele św. Wojciecha w Mrągowie pożegnano zmarłego przed kilkoma dniami działacza opozycji w czasach PRL, współtwórcę ruchu niepodległościowego z lat 1965-70 Emila Morgiewicza.

Odszedł od nas człowiek ogromnie zasłużony dla sprawy niepodległości naszej ojczyzny – napisał  prezydent  Andrzej Duda w liście, który odczytała Zofia Romaszewska. Prezydent podkreślił, że Emil Morgiewicz należał do wąskiego grona niezwykle śmiałych ludzi, którzy jako pierwsi angażowali się w organizowanie tajnych struktur, nie myśląc o reformowaniu ustroju, lecz całkowicie odrzucając zniewolenie i dążąc do odzyskania własnego, suwerennego państwa.

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który uczestniczył w uroczystościach w Mrągowie, Emil Morgiewicz został pośmiertnie odznaczony Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Pogrzeb odbył się w asyście honorowej wojska. Zmarłego żegnała m.in. rodzina, przyjaciele, dawni współpracownicy z opozycji i mieszkańcy Mrągowa.

Urodzony w 1940 r. Morgiewicz był współtwórcą ruchu niepodległościowego lat 1965-70. Skazany w 1971 r. na cztery lata więzienia za próbę przygotowań do obalenia ustroju PRL, odbył karę w całości. Po sierpniu 1980 r. działał w kierowanym przez Antoniego Macierewicza Ośrodku Badań Społecznych. Internowany 13 grudnia 1981 r., został ze względów zdrowotnych zwolniony w czerwcu 1982 r. Wyjechał do RFN; współpracował z Radiem Wolna Europa. Do Polski wrócił w 1990 r.

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

Autor: pap/B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV