Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W niedzielę, 21 stycznia, wielki finał miesiąca Listy Ludowych Przebojów Radia Olsztyn!

Rogóżanie w Radiu Olsztyn. Fot. M. Kwiatkowska

W audycji zaprezentuje się pięć zespołów, które zgromadziły najwięcej głosów słuchaczy, zarówno SMS-owych jak i internetowych.

Zwycięski zespół będzie wyłoniony w głosowaniu SMS-owym w trakcie audycji 21 stycznia po godzinie 6.
Zaprasza Maja Kwiatkowska

Głosowanie SMS-owe – numer 71 051 – prefiks: ludowe.(nazwa zespołu). Cena SMS-a 1,23 zł z VAT

Na głosy słuchaczy czekają następujące zespoły:

1. Prząśniczki z Kowali Oleckich – (sms: ludowe.prząśniczki)
zespół istnieje 44 lata, założycielką i kierowniczką zespołu jest Zofia Domin. Grupa została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Zespół kultywuje tradycje wokalno-obrzędowe charakterystyczne dla terenów północno-wschodniej Suwalszczyzny. Panie śpiewają bez akompaniamentu. Zespół kontynuuje zwyczaje wyniesione z rodzinnych domów, przedstawia dawne obrzędy, m.in. pieczenie chleba, tarcie lnu, czy darcie pierza.

2. Warmianki Sępopolskie – (sms: ludowe.warmianki sępopolskie)
Zespół powstał we wrześniu 1986 r. przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu z inicjatywy Marii Radziszewskiej i Jerzego Górczyńskiego. Z założenia miał to być zespól o charakterze ludowym.
Od początku istnienia grupę prowadzi instruktor muzyki Nikodem Rak, jednocześnie akompaniator zespołu.

3. Orzyszanki – (sms: ludowe.orzyszanki)
Zespół powstał w 1986 roku przy ośrodku „Nowoczesna Gospodyni”, a od 1989 działa przy Domu Kultury w Orzyszu. Założycielką zespołu była pani Teresa Dudzińska. Członkinie zespołu przybyły do Orzysza z pogranicza Kurpii, północnego Mazowsza i północnego Podlasia oraz Suwalszczyzny; z tych obszarów wywodzą się wykonywane przez nie pieśni.
Specjalnością zespołu są widowiska obrzędowe wywodzące się z tradycji obchodów Świąt Wielkiej Nocy, Bożego Narodzenia, Nocy Świętojańskiej oraz obrzędów weselnych i innych (np.: chodzenie po wykupie, wieczór wigilijny, darcie pierza) odwzorowywanych z zachowaniem dawnych tradycji lokalnych.
Orzyszanki są członkiniami Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2010 r. zespół otrzymał odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Kierowniczką zespołu jest Helena Mikucka.

4. Stradunianki – (sms: ludowe.stradunianki)
Istnieją od niemal 28 lat, także jako zespół obrzędowy z autorsko rekonstruowanymi widowiskami obrzędowymi. Repertuar wywodzą z obszarów, w których rodziły się one same bądź ich rodzice – z północno-wschodniego Mazowsza i północno-zachodniego Podlasia – z okolic Rajgrodu i Grajewa. Wykonują również pieśni gwarowe. Zespół posiada autentyczne stroje ludowe, które zostały zrekonstruowane przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Kierownikiem grupy jest Tomasz Krupiński, nauczyciel ze Stradun.

5. Ornecianie – (sms: ornecianie)
Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Ornecianie kultywują folklor muzyczny z różnych regionów Polski, ale również pieśni żołnierskie, patriotyczne i biesiadne. Grupa uświetnia wiele uroczystości na terenie Polski północno-wschodniej.

6. Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej – (sms: ludowe.zielona dąbrowa)
Grupa posiada ogromny dorobek. Zespół specjalizuje się głównie w teatrze obrzędowym działającym pod tą samą nazwą. Widowiska prezentowane przez grupę są lekcją historii życia ludności wiejskiej na przełomie XIX i XX w.

7. Antonówki z Małdyt – (sms: ludowe.antonówki)
Zespół istnieje od 2006 roku. Opiekę programową i organizacyjną sprawuje Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małdytach.
Repertuar zespołu to nie tylko tradycja ludowa, to także pieśni biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki oraz piosenki kabaretowe z własnymi tekstami. Jak mówią członkowie zespołu, jest to naprawdę fajna przygoda i miłe spędzanie wolnego czasu.

8. Dybzaki z Gierzwałdu – (sms: ludowe.dybzaki)
Zespół taneczno-śpiewaczy, powstał w 1994 roku, wykonuje głównie muzykę ludową Warmii i Mazur, ale w swoim repertuarze ma także utwory z innych regionów Polski.
Kierownikiem zespołu jest Józef Podolak. W 2009 roku zespół był laureatem konkursu i zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

9. Rominczanie z Dubeninek – (sms: ludowe.rominczanie)
W tym roku zespół będzie obchodził jubileusz 33-lecia istnienia. Nazwa pochodzi od Puszczy Rominckiej położonej w dawnych Prusach Wschodnich.
Zespół ” wykonuje pieśni polsko-litewskiego pogranicza kulturowego –obszaru mazurzącego, również w formule tradycyjnego dwugłosu – wtóru, właściwego dla pogranicza polsko-litewskiego. Posiada subregionalne wielopokoleniowo różnicowane stroje odtworzone w 1993r. przy pomocy toruńskiego Muzeum Etnograficznego.

10. Świętowiacy ze Świętajna k/Olecka – (sms: ludowe.świętowiacy)
Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie od maja 2011 roku. W swoim repertuarze zespół ma wiele utworów o różnorodnej tematyce – od sakralnej poprzez patriotyczną, biesiadną i ludową. Szczególną wagę przykłada się do tej ostatniej, by efektywnie propagować rodzimy folklor i tradycję. Kierownikiem zespołu jest Władysław Miliszewski.

11. Budzewiaki z Budzewa – (sms: ludowe.budzewiaki)
Śpiewają po polsku i po ukraińsku. Występują na wielu imprezach w regionie i nie tylko. Panie z zespołu śpiewają też czasem solo lub w duecie. Kierowniczką zespołu jest Stefania Wójcik.

12. Hariaczi Serca z Bartoszyc – (sms: ludowe.hariaczi serca)
W tłumaczeniu z ukraińskiego na polski nazwalibyśmy zespół Gorące Serca.
Zespół działa od listopada 2009 roku. W repertuarze ma piosenki ludowe, biesiadne, ukraińskie i polskie. Występuje na różnych przeglądach okolicznościowych. Instruktorem zespołu jest Włodzimierz Bohun, grający na akordeonie.

13. Lelija z Dobrego Miasta – (sms: ludowe.lelija)
Zespół został założony w marcu 2007 roku. Kierownikami zespołu są Sylwia Pacholec- Rudol i Dariusz Ejsymont. W skład zespołu wchodzi kilkanaście osób śpiewających oraz kapela ludowa.
Celem zespołu jest ocalenie od zapomnienia muzycznej twórczości ludowej, dlatego też w repertuarze zespołu znajduje się ponad 100 utworów ludowych z różnych regionów Polski, a poza tym kolędy i pieśni patriotyczne.

14. Zaciszuki z Węgorzewa – (sms: ludowe.zaciuszki)
Zespół istnieje od 1996 roku pod patronatem Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Kierownikiem Zaciszuków jest Władysław Downarowicz. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada pieśni i widowiska obrzędowe, pochodzące z rejonu wileńskiego. Panie występują ubrane w stroje stylizowane na wileńskie.
Na wniosek Muzeum Kultury Ludowej zespół uhonorowany został najwyższym odznaczeniem w dziedzinie kultury ludowej – otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga.

15. Mazurska Kosaczewina z Koczarek – (sms: ludowe.mazurska kosaczewina)
18 maja 2011 roku stowarzyszenie „Mazurska Kosaczewina” powołało do życia wielopokoleniowy amatorski zespół ludowy o tej samej nazwie. Zespół tak prezentuje na facebooku swoją twórczość: „Myśl i działaj pozytywnie, a nie zapominaj o historii i kulturze regionu Mazur!”

 

……………………

Wyniki notowania Listy Przebojów Ludowych z 14 stycznia 2018 r.

1. Budzewiaki z Budzewa – 309 głosów
2. Świętowiacy ze Świętajna k/Olecka – 178
3. Zaciszuki z Węgorzewa – 45
4. Prząśniczki z Kowali Oleckich – 43
5. Stradunianki – 34
6. Rominczanie z Dubeninek – 9
7. Mazurska Kosaczewina z Koczarek – 8
8. Zielona Dąbrowa z Nowej Wsi Ełckiej – 7
9. Orzyszanki – 4
10. Hariaczi Serca z Bartoszyc – 3
11. Warmianki Sępopolskie 3
12. Antonówki z Małdyt – 2
13. Lelija z Dobrego Miasta – 2
14. Ornecianie – 1
15. Dybzaki z Gierzwałdu – bez głosów

……………………

Autor: M.Kwiatkowska
Redakcja: BSChromy

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Na Warmii i Mazurach potwierdzono siedemnaście przypadków wirusa ASF u dzików

Martwe zwierzęta zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń znaleziono w powiatach: braniewskim, bartoszyckim oraz ełckim. Ostatnie zarażone zwierzęta znaleziono w okolicach miejscowości Jędrzejki oraz Pisanicy w gminie...

Zamknij
RadioOlsztynTV