Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego

W niedzielę obchodzimy w Kościele uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jedno z największych świąt chrześcijańskich obok uroczystości Zmartwychwstania – powiedział PAP sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu; ks. prof. Sławomir Pawłowski SAC.

To początek Kościoła, który odtąd realizuje misję głoszenia światu Ewangelii

– podkreślił.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC, profesor nadzwyczajny w Sekcji Ekumenizmu Instytutu Nauk Teologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wyjaśnił, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego uświadamia, iż Bóg dla zbawienia człowieka posłał nie tylko swojego Syna Jezusa Chrystusa, ale także Ducha Świętego. „Święty Ireneusz posłużył się taką metaforą: Bóg Ojciec ma Syna i Ducha jak dwie ręce, którymi zbawia człowieka„.

Podkreślił, że każda niedziela jest wspomnieniem nie tylko Zmartwychwstania Chrystusa, ale także Zesłania Ducha Świętego. Dodał, że „uroczystość ta przypieczętuje cały okres wielkanocny”.

Ks. prof. Pawłowski zwrócił uwagę, że święta chrześcijańskie są głęboko zakorzenione w Starym Przymierzu. Podobnie jak śmierć i zmartwychwstanie Jezusa dokonało się dokładnie w czasie świąt paschalnych, będących pamiątką wyjścia z niewoli egipskiej, tak uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która nastąpiła 50 dni po Zmartwychwstania, miała miejsce dokładnie wtedy, kiedy Żydzi świętowali swój dzień Pięćdziesiątnicy.

Dla nich była to pamiątka przymierza, które Bóg zawarł z Narodem na górze Synaj, a które było przypieczętowaniem wyrwania z niewoli. Wśród niezwykłych zjawisk otrzymali wówczas prawo w postaci Dekalogu. Analogicznie apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy – Zesłania Ducha Świętego otrzymują prawo, jednak nie zapisane na kamiennych tablicach, ale jak mówi Pismo Święte, na żywych tablicach ludzkich serc, a więc jest to prawo uwewnętrznione

Wyjaśnił, że Zesłanie Ducha Świętego to także początek Kościoła, który od tej pory realizuje testament Chrystusa: „Idźcie i głoście światu Ewangelię”. Wspomniał, przy tym, że św. Łukasz Ewangelista był autorem Dziejów Apostolskich, które są „swoistą Ewangelią o Duchu Świętym i o Kościele”.

Ks. prof. Pawłowski zwrócił uwagę, że słowo Chrystus jest greckim tłumaczeniem słowa „Mesjasz”, a to znaczy „Namaszczony”. – W związku z tym chrześcijanie to są zarówno uczniowie Namaszczonego, jak i sami są namaszczeni Duchem Świętym – powiedział.

Podkreślił, że działanie Ducha Świętego, podobnie jak Jezusa Chrystusa człowiek przyjmuje dzięki wierze. Przyznał, że dużo łatwiej jest mówić o Chrystusie, ponieważ jest człowiekiem i znamy jego konkretne słowa i uczynki. Tymczasem, osoba Ducha Świętego wymyka się ludzkiemu rozumowi, wyobrażeniom. – Wiele mogą ma w tej materii pomóc symbole opisujące jego działania np.: woda, ogień, wiatr, pieczęć, czy gołębica – zauważył.

Zwrócił uwagę, że Ducha Świętego człowiek przyjmuje już w sakramencie chrztu świętego. – Bierzmowanie jest specjalnym wylaniem darów Trzeciej Osoby Trójcy Świętej. To, na ile owoce Ducha Świętego widać w życiu konkretnego człowieka zależy od jego wiary, modlitwy i współpracy z Bożą łaską w życiu – powiedział kapłan.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w święto, Msza święta, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Pięćdziesiątnica, kościł katolicki
Pięciu diakonów olsztyńskiego Hosianum przyjęło święcenia kapłańskie. Zobacz transmisję wideo

https://www.facebook.com/126448864082494/videos/1819776261494995/ Zapraszamy do obejrzenia transmisji mszy świętej, podczas której zostały udzielone świecenia kapłańskie. Uroczystości, która odbyła się w olsztyńskiej bazylice konkatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba przewodniczył arcybiskup...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV