Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
IMIENINY: Agnieszki, Amalii, Czecha
EUR: 4.1665 CHF: 3.4777
USD: 3.3693 GBP: 4.777
Logowanie
 

W niedzielę wybory burmistrza Olecka. O fotel walczyć będzie czterech kandydatów

Ratusz w Olecku. Fot. M. Zbrożek

Mieszkańcy mazurskiego Olecka będą wybierali w niedzielę burmistrza w przedterminowych wyborach.

O stanowisko walczy czterech kandydatów. Wybory ogłoszono po wygaśnięciu mandatu poprzedniego włodarza miasta, który złamał ustawę antykorupcyjną. W piątek (19 maja) o północy w Olecku rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. Wybory odbywać się będą w niedzielę od godziny 7 do 21, w 23 obwodowych komisjach wyborczych. Do głosowania uprawnionych jest ponad 17 tysięcy osób.

W wyborach startują czterej kandydaci:

  • Marcin Czekay (KWW Marcina Czekay)
  • Grzegorz Kłoczko (KWW Dobro Wspólne)
  • Krzysztof Marek Kosewski, (KWW Krzysztof Marek Kosewski)
  • Wacław Olszewski (KWW Wacława Olszewskiego)

Wacław Olszewski to poprzedni burmistrz, który pełnił ten urząd od prawie 19 lat. Wśród kandydatów są też dwaj tzw. komisarze, czyli osoby wyznaczone do pełnienia obowiązków burmistrza Olecka, po prawomocnym wygaszeniu mandatu Olszewskiego. Kosewski pełnił tę funkcję od 13 kwietnia do 11 maja, gdy złożył rezygnację i został odwołany przez premier Beatę Szydło. W jego miejsce premier wyznaczyła Grzegorza Kłoczkę, który ma kierować miastem do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza.

Podczas kampanii wyborczej Olszewski otrzymał poparcie od byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Kłoczkę poparł natomiast wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezes Polski Razem Jarosław Gowin. Obaj politycy przyznawali, że z rekomendowanymi przez nich kandydatami łączą ich długoletnie przyjaźnie.

Datę przedterminowych wyborów w Olecku wyznaczyła premier w rozporządzeniu datowanym na 7 kwietnia. Było to konieczne po prawomocnym wygaszeniu mandatu Olszewskiego, który naruszył ustawowy zakaz łączenia stanowiska burmistrza z funkcją prezesa w kole łowieckim „Sarna”, prowadzącym działalność gospodarczą.

Wojewoda warmińsko-mazurski musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało najpierw Centralne Biuro Antykorupcyjne, potem o to samo wystąpił wojewoda.

Pod koniec ubiegłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przyznał rację wojewodzie, ale Olszewski złożył od tego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pod koniec marca tego roku NSA oddalił skargę samorządowca, co oznaczało, że stracił on stanowisko, a w gminie odbędą się przedterminowe wybory.

Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony zostanie ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zarządzaniem taką działalnością. Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

(PAP/BSChromy)

Więcej w wybory, burmistrz
Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Olecko i poparł jednego z kandydatów w przedterminowych wyborach na burmistrza

Wicepremier Jarosław Gowin odwiedził Olecko. Podczas spotkania z mieszkańcami minister nauki i szkolnictwa wyższego poparł kandydaturę Grzegorza Kłoczko w wyborach na burmistrza. Ktoś o takim ogromnym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV