Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W obwodzie kaliningradzkim do łask wróciły „babuszki”

Mirosław Sochacki rozmawia z Rosjanką, która w czasach ZSRR pracowała w kołchozie w Jabłoniewce

W obwodzie kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej powrócił popularny w latach 90. zwyczaj kupowania żywności „u babuszki”, czyli od właścicieli ogródków działkowych.

Powodem jest znaczny spadek poziomu życia w tym obwodzie oraz chęć pomocy swoim – uważa ekspert ds. Kaliningradu.

Mieszkańcy Kaliningradu i innych miast tego obwodu coraz częściej kupują żywność – np. ziemniaki, jaja, czy mięso – nie w sklepach spożywczych, a u tzw. babuszek, czyli ludzi mieszkających na wsiach, którzy mają przydomowe ogródki, hodują kilka kur, czy świń.

Tadeusz Baryła – ekspert ds. obwodu kaliningradzkiego z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie”

Kupowanie u babuszki było popularne w latach 90. XX wieku. Teraz wróciło, bo społeczeństwo obwodu kaliningradzkiego bardzo zubożało, poziom życia ludzi znacznie się obniżył. stary zwyczaj kupowania jedzenia na wsi wrócił z dwóch powodów: po pierwsze „u babuszki” jest taniej niż w sklepie, po drugie w ten sposób Rosjanie „wspierają swoich”, czyli mieszkańców wsi. Na wsiach sytuacja jest naprawdę bardzo ciężka, ukryte bezrobocie sięga nawet 50 procent, a szans na nowych inwestorów w tym obwodzie nie widać.

O tym, że poziom życia w obwodzie kaliningradzkim znacznie się obniżył świadczą dane podawane przez miejscowe media. W ostatnim roku poziom płac w tym obwodzie obniżył się o 21 procent, a jednocześnie inflacja sięgnęła 13,8 procent. Przedsiębiorcy zajmujący się handlem odzieżą, czy sprzętem AGD podali, że ich obroty spadły w ostatnich miesiącach o 40 proc. Jak się zepsuje pralka, czy lodówka, to często ludzie nie kupują nowych sprzętów, bo ich na to nie stać – powiedział Baryła.

Niektórzy mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego jeżdżą na zakupy do Polski, ale utrzymujący się od wielu miesięcy niski kurs rubla sprawia, że takie wyprawy są znacznie mniej opłacalne niż 2-3 lata temu.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obwód Kaliningradzki, Rosja, zakupy
Na przejściach granicznych nie ma ruchu

Do normalizacji sytuacji przewoźników na polsko-rosyjskiej granicy potrzeba jeszcze czasu, powiedział Radiu Olsztyn rzecznik olsztyńskiej Izby Celnej, Ryszard Chudy. Zgodnie z ubiegłotygodniowym czasowym porozumieniem, transportowcy z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV