Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W oczekiwaniu

Oczekiwanie – na nowe piosenki, płyty, koncerty. spotkania i zadziwienia… Na tym w gruncie rzeczy polega praca dziennikarza muzycznego. Ważną w niej rolę odgrywają także: pamięć i wspomnienia. Bez przeszłości nie byłoby teraźniejszości. I żaden artysta nie wymyśli sztuki „na nowo”. Ale choć wszystko już napisano i nagrano – jak mawia Andrzej Poniedzielski – zmieniają się znaczenia słów, a może i brzmień…

 

Wyczekując jubileuszu czterdziestolecia Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” przez najbliższe tygodnie w „Wieczorze Piosenki Innej” wracać będziemy do wspomnień z zamkowego dziedzińca najważniejszych bohaterów tej imprezy. Laureaci, goście, organizatorzy i jurorzy. Zaczął Jan Poprawa – profesor piosenki artystycznej. „Olsztyn przewartościował myślenie o piosence, jako o utworze łącznym, synkretycznym, w którym przesłanie, słowo poetyckie jest elementem równie ważnym jak muzyka” – wspomina początki śpiewania poezji w stolicy Warmii, podkreślając jednak, że zawsze była to impreza elitarna. Choć już w ostatnich latach potrafi wytknąć jej także przewartościowanie rozumienia tego, czym jest poezja.

 

00:00 / 00:00

 

Elżbieta Adamiak, Jan Wołek, Mirosław Czyżykiewicz, Stefan Brzozowski i grupa „Niebo”, Andrzej Poniedzielski – artystów, którzy zostawili trwały ślad w historii zamkowego śpiewania jest wielu. Zatem i wiele spojrzeń na obraz czterdziestu lat Spotkań. Postaramy się rysować go w naszej audycji aż do ostatnich dni czerwca, gdy większość z naszych literacko-muzycznych bohaterów stawi się w Olsztynie, by wspólnie świętować. I choć o programie jubileuszu nie wiemy wciąż zbyt wiele, myślami jesteśmy coraz bliżej tego spotkania.

 

W tak zwanym międzyczasie cieszymy się natomiast nowymi piosenkami, płytami, koncertami… Choć i tu obok pozytywnych zadziwień (jak debiutancka płyta Basi Beuth „Świat dobrze wyjaśniony”, czy bogaty w zgrabne literacko utwory nowy album bluesmana Romka Puchowskiego), spotykają nas także rozczarowania. Za takie uznać można odwołany pierwszy olsztyński koncert Mai Kleszcz i grupy incarNations. Jednak i to nas nie zniechęca, a inspiruje do dalszego wyczekiwania. Choćby nowego wydawnictwa Andrzeja Poniedzielskiego „SzlafRock (& roll)”, o którym opowie nam w następnym programie.

 

Tak graliśmy 9 kwietnia 2013 roku:

Maja Kleszcz & incarNations – Wielkie jest czekanie

Daniel Gałązka z Zespołem – Między narodzinami

Basia Beuth – Trzeba iść

Romek Puchowski – Jurata

Romek Puchowski i Tymon Tymański – Fryzjer

Elżbieta Adamiak – No i co chyba wiosna

Jan Wołek – Dla jednego wariata, co za mną lata

Czerwony Tulipan – A jednak po nas coś zostanie

Mirosław Czyżykiewicz – Ave (Inspira)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Walczą z „polskimi obozami”

Przed sądem w Berlinie przesłuchano Thomasa Schmida - redaktora naczelnego "Die Welt", w związku z trzykrotnym ukazaniem się na łamach tego pisma określenia "polskie obozy śmierci"....

Zamknij
RadioOlsztynTV