Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie będą przekonywać, że „nauka to też sztuka”

Do zbudowania neuronów, obserwowania sztucznego serca albo stworzenia molekularnych pereł będą namawiać naukowcy Polskiej Akademii Nauk na naukowym pikniku rodzinnym w Olsztynie. Impreza pod nazwą „Nauka to też sztuka” odbędzie się 23 czerwca na Starym Mieście.

To już czwarta edycja Pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Popularnonaukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu

– powiedziała Iwona Kieda z biura promocji Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Dodała, że w tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji, niż do tej pory.

Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Odwiedzający będą mogli m.in sprawdzić, jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzą też w głąb naszych jezior i zbadają żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryją skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzą im sekrety promieniowania kosmicznego.

Goście pikniku dowiedzą się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektują molekularne perły i pobawią się figurami Chladniego. Przyjrzą się z bliska różnego rodzaju protezom – sztucznym komorom i zastawkom – niezbędnym przy niektórych chorobach serca. Dowiedzą się też, jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki, np. z dodatkiem liofilizowanych owoców, i wcielą w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, PAN, Stare Miasto, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności
Olsztyński Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności obchodzi jubileusz

30 lat temu w Olsztynie powstał Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Z okazji  jubileuszu trwa uroczysta gala. Wręczane są wyróżnienia i nagrody...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV