Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie ma powstać muzeum historii miasta

Fot. Łukasz Węglewski

Muzeum będzie prezentować dzieje przedwojennego przemysłowego Olsztyna, ale także okresu powojennego. Miejska placówka byłaby edukacyjną propozycją dla mieszkańców jak i turystyczną atrakcją dla odwiedzających latem stolicę Warmii i Mazur.

O planach utworzenia muzeum miasta poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Chodzi o zmodernizowany tartak Raphaelsohnów, który przylega do Parku Centralnego. W skład placówki muzealnej weszłaby także – rewitalizowana obecnie, znajdująca się obok tartaku – stara zajezdnia trolejbusowa. Tam byłyby prezentowane duże eksponaty techniczne i przemysłowe.

Zdaniem prezydenta Olsztyna, w zasoby muzeum miasta można by włączyć budzący wiele kontrowersji i pokazujący trudną historię okresu komunistycznego, Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej dłuta Xawerego Dunikowskiego. Przeniesienia monumentu domagają się osoby prywatne, środowiska związane z dawną opozycją i lokalni politycy. Jak wyjaśnił prezydent Grzymowicz pomnika nie można rozebrać, bo jest wpisany do rejestru zabytków, a od kilku lat gotowy jest projekt zagospodarowania terenu wokół monumentu.

Autor: PAP/J. Golon
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz, eksponaty, Park Centralny, Tartak Raphaelsonów
Grzymowicz kontra Małkowski. Posłuchaj i obejrzyj debatę kandydatów na prezydenta Olsztyna

Obecny włodarz miasta, Piotr Grzymowicz, zmierzy się w drugiej turze wyborów na prezydenta Olsztyna z Czesławem Jerzym Małkowskim. Piotr Grzymowicz oraz Czesław Jerzy Małkowski przed laty...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV