Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie odbyła się konferencja na temat perspektyw dla mieszkańców obszarów wiejskich. Gościem była minister Szymańska

Fot. Przemysław Getka

Aż 40% Polaków mieszka na wsi. O możliwościach poprawy jakości ich życia samorządowcy i eksperci dyskutują w Olsztynie.  To jedna z kilku  konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, które z inicjatywy prezydenta są organizowane w pięciu województwach.

Uczestniczy w niej minister Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta RP. W Olsztynie mówiła, że  mieszkańcy obszarów wiejskich mogą skorzystać z wielu programów skierowanych właśnie do nich.

Od budowy dróg po rozwój gminnych bibliotek. Od polityki mieszkaniowej po ochronę zdrowia. Od infrastruktury po oświatę. Od kultury po aktywizację zawodową. O skali tych działań będą świadczyć budżety poszczególnych programów. Np. na modernizację dróg lokalnych budżet wynosi 6 mld złotych,

00:00 / 00:00

Przed rozpoczęciem części merytorycznej konferencji odtworzone zostało przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślał w nim, że usługi społeczne muszą być powszechne i dopasowane do konkretnej grupy odbiorców.

Dlatego we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjąłem inicjatywę, dzięki której powstał projekt ustawy o realizowaniu usług przez Centra Usług Społecznych. To zaproszenie dla samorządów, aby wejść na nowy, wyższy poziom integracji i koordynacji usług społecznych. Jestem przekonany, że CUS będą skutecznym narzędziem dobrej i efektywnej polityki.

00:00 / 00:00

Centrum usług społecznych ma być całkowicie nową instytucją lokalnej polityki społecznej. Jego pracownicy będą mieli zajmować się m.in. wspieraniem rodziny, edukacją publiczną, przeciwdziałaniem bezrobociu i pobudzaniem aktywności obywatelskiej.

Uczestnikom konferencji przybliżane są też m.in. inicjatywy prezydenckie, tj. ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz zmiany w kodeksie prawa cywilnego polegające na likwidacji nieuzasadnionego uprzywilejowania instytucji kredytowych w zakresie możliwości naliczania odsetek od zaległych odsetek.

W konferencji w olsztyńskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego uczestniczą przedstawiciele Ministerstw: Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Infrastruktury, Obrony Narodowej, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Edukacji Narodowej, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sportu i Turystyki, Inwestycji i Rozwoju, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zdrowia, Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Cyfryzacji.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, perspektywa, W-M ODR, minister Halina Szymańska – Szefowa Kancelarii Prezydenta, obszar wiejski
Eksperci z 13 ministerstw będą dyskutować w Olsztynie o przyszłości polskiej wsi

Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich - to temat konferencji, która rozpoczyna się dziś w Olsztynie. Dwudniowe spotkanie odbywa się w Ośrodku Doradztwa Rolniczego przy ulicy Jagiellońskiej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV