Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie pierwszą polską chorągiew zawiesili kolejarze

Biało-czerwona flaga zawisła na budynku Zientary Malewskiej nr 2. Fot. A.Piedziewicz

Kamienica przy ulicy Marii Zientary-Malewskiej była pierwszym miejscem w Olsztynie, w którym po II wojnie światowej pojawiła się polska flaga.

Choć biało-czerwone chorągwie zawisły dziś na wielu budynkach w Olsztynie nie ma lepszego miejsca by upamiętnić i oddać honor polskiej fladze – tak o zawieszeniu najważniejszego atrybutu polskości na kamienicy przy ulicy Marii Zientary-Malewskiej mówili przedstawiciele środowisk patriotycznych.

Na tym budynku 19 lutego 1945 roku pojawiła się pierwsza  flaga w okupowanym jeszcze przez sowietów Olsztynie. – Wywiesiła ją polska grupa pracowników kolei, która przybyła tu z Białostocczyzny – o czym przypomniał Radosław Nojman z Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach.

Kolejarze którzy zamieszkali w budynku przy dzisiejszej ulicy Marii Zientary Malewskiej 2 mieli odbudować tutejszy węzeł kolejowy. Było ich 42.

Autor: K.Grabowska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolejarze, flaga, biało-czerwona
Pomalujmy razem 20-metrową flagę. 2 maja czekamy na plaży miejskiej w Olsztynie

Podpowiadamy, jak spędzić majówkową środę 2 maja. W Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Radio Olsztyn organizuje wyjątkową akcję w Centrum Rekreacyjno - Sportowym UKIEL. Razem ze  słuchaczami...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV