Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
IMIENINY: Balladyny, Lilli, Mariana
EUR: 4.217 CHF: 3.8951
USD: 3.8696 GBP: 5.0021
Logowanie
 

W Olsztynie podsumowano nowe zasady obrotu ziemią rolną. Handel ziemią przestał być sposobem na życie. Na popularności zyskała dzierżawa

Konferencja z udziałem rolników Warmii i Mazur. Fot. D. Grzymska

1 maja ubiegłego roku weszły w życie ustawy, regulujące obrót ziemią rolną. Wprowadziły zasady, które miały zagwarantować, zgodne z interesem społecznym, wykorzystanie ziemi na cele rolnicze.

Po prawie roku od wprowadzenia zmian przyszedł czas na pierwsze podsumowanie. Okazją do tego była konferencja w olsztyńskim urzędzie wojewódzkim, na którą zaproszono rolników z Warmii i Mazur. Do Olsztyna przyjechał też wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski. Przekonywał rolników, że ustawy wprowadzono po to, by handel ziemią nie był sposobem na życie.

Od momentu wprowadzenia Polski do Unii Europejskiej kupno ziemi to był złoty interes, gdzie kapitał zwracał się 500-krotnie. Teraz po wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa można powiedzieć, że handel zamarł, ale zyskała na popularności dzierżawa gruntów. Wszystkie uwagi i sugestie, które padły na olsztyńskiej konferencji mają być przedstawione i rozpatrzone w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Obrót ziemią rolną

Konferencja z udziałem rolników Warmii i Mazur. Fot. D. Grzymska

Konferencja z udziałem rolników Warmii i Mazur. Fot. D. Grzymska

Konferencja z udziałem rolników Warmii i Mazur. Fot. D. Grzymska

 

 

(dgrz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ustawa, Babalski, rolnictwo, Ziemia, rolnik
Marcin Kazimierczuk: Rolnicy, którzy już teraz złożą wniosek o dopłatę, mogą szybciej otrzymać pieniądze

W Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2016 rok. Ci, którzy zrobią to do 16 maja,...

Zamknij