Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie profesora Zbigniewa Religę wspominali jego pacjenci, piloci i uczniowie

Obchody w Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie, fot. A.Piedziewicz

Marzec to miesiąc pamięci o profesorze Zbigniewie Relidze. Dziś (24.03.) takie obchody odbyły się w olsztyńskim Medyku – czyli Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi.

Profesor Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku. Dlatego właśnie w marcu jest wspominany, zwłaszcza w szkołach noszących jego imię. Jedną z nich jest olsztyński „Medyk”. Właśnie do niego przyjechali przedstawiciele innych polskich szkół mających Profesora za swojego patrona, ale i osoby, które transplantacjom zawdzięczają życie. Wśród nich był Jarosław Cyrynger, prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca. W 2009 roku trafiłem do szpitala, mój stan zdrowia był tak zły, że konieczny był przeszczep. Prawdę mówiąc, wcześniej słabo znałem dokonania profesora Religi. Dopiero później zaangażowałem się w kultywowanie pamięci o nim. To, co zrobił, było przełomowe, dzięki transplantacjom w Polsce żyje tysiąc osób z przeszczepionym serce – przypomina Jarosław Cyrynger.

00:00 / 00:00

Do Olsztyna przyjechali też lotnicy – ci, którzy odpowiadali za transport organów do przeszczepu. Wśród nich podpułkownik Mirosław Czechowski, który przez ćwierć wieku był koordynatorem wojskowych lotów przewożących serca i pacjentów do przeszczepu. Bardzo dobrze pamiętam, jak w latach 80-tych zadzwonił Zbigniew Religa z Zabrza i powiedział, że mamy okazję ratować ludzi, bo zaczął się program transplantacyjny. Nie było żadnego zastanawiania się, zaczęliśmy omawiać szczegóły – wspomina.

00:00 / 00:00

Ale oprócz wspomnień było to też spotkanie robocze dyrektorów szkół noszących imię Profesora – by przygotować się do okrągłej rocznicy jego śmierci za dwa lata. Chcemy, by każda ze szkół miała swoje pięć minut, poza tym Fundacja Rozwoju Transplantacji Serca z Zabrza zgodziła się pokazać swój dorobek w każdej ze szkół – dlatego bardzo ważne jest, by już ustalać kalendarium tych wydarzeń – mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi.

00:00 / 00:00


Posłuchaj wspomnień o profesorze Zbigniewie Relidze. Przygotował Andrzej Piedziewicz.


00:00 / 00:00

 

Obchody w Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie, fot. A.Piedziewicz

Obchody w Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi w Olsztynie, fot. A.Piedziewicz

Drzewo jubileuszowe rodziny Prof. Zbigniewa Religii, fot. A.Piedziewicz

(apiedz/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Zbigniew Religa, Jarosław Cyrynger, Mirosław Czechowski, Jolanta Kłoczewska
Olsztyński „Medyk” składa hołd swojemu patronowi

W policealnej szkole medycznej odsłonięto tablicę upamiętniającą profesora Zbigniewa Religę, który od 2010 roku jest patronem szkoły. Okazją do uczczenia profesora jest przypadający w tym roku...

Zamknij