Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie rusza program wykrywania raka u cukrzyków

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, fot. A. Socha

Szpital Wojewódzki w Olsztynie rozpoczyna realizację programu wczesnego wykrywania bezobjawowego raka trzustki u ludzi po 50. roku życia, którzy w ostatnich miesiącach zachorowali na cukrzycę i schudły.

Obie choroby mogą być ze sobą powiązane. Program o nazwie „Bądź czujny” szpital wojewódzki realizuje z własnych pieniędzy, a polega na profilaktycznych badaniach osób, u których jest podejrzenie raka trzustki w połączeniu z cukrzycą.

Rak trzustki jest wyjątkowo podstępnym nowotworem, ponieważ bardzo długo nie daje żadnych objawów lub też są one bardzo niecharakterystyczne, czy takie, które pacjenci kojarzą z zupełnie innymi chorobami. Mogą to być bóle pleców, czy bóle brzucha.

W najbliższych tygodniach do przychodni lekarzy rodzinnych w Olsztynie i okolicach trafią ulotki i broszury informujące o programie oraz inne informacje potrzebne zarówno lekarzom, jak i pacjentom.

 

(PAP/gol/bsc) 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba, cukrzyca, Szpital Wojewódzki w Olsztynie, rak trzustki
Pobiegli dla chorych dzieci

Biegali i jeździli rowerem, by zdobyć kardiomonitory dla Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ponad 400 pracowników fabryki opon Michelin przebiegło łącznie 2371 kilometrów, co dało 47540...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV