Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie trwa nabór do zespołu „Warmia”

Dziś olsztyński Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” prowadzi nabór do swojej grupy.

Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Każdy kto chce wstąpić w szeregi zespołu, powinien zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną. Nabór trwa w olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ulicy Parkowej, w godzinach od 10 do 13.

Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Zespół czeka na wszystkich bez ograniczeń wiekowych. Mile widziany jest każdy kto lubi tańczyć i śpiewać.

Międzynarodowe Olsztyńskie Dni Folkloru Warmia 2015 – Polska. Warmia. Fot. Łukasz Węglewski

Zespół Pieśni i Tańca Warmia

Za oficjalną datę powstania Zespołu przyjmuje się rok 1954, chociaż do pierwszych prezentacji dokonań artystycznych doszło już w latach 1952-1953. Początkowo był to szkolny zespół pieśni i tańca utworzony z uczniów Technikum Kolejowego. Główny udział w powstaniu Zespołu miała Cecylia Rożnowska, która aż do roku 1984 towarzyszyła największym sukcesom „Warmii” oraz stanowiła o jego repertuarze. Od roku 1985 funkcję kierownika artystycznego przejął uczeń Cecylii Rożnowskiej i członek „Warmii” – Mariusz Krupiński.

W roku 2000 powstaje nStowarzyszenie Kulturalne Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” w Olsztynie. Jednocześnie zespół odchodzi od nazwy – Reprezentacyjny Zespół Kolejarzy Polskich. W roku 2005 „Warmia” opuszcza pomieszczenia przy ul. E. Plater (w budynku byłej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych). Obecnie siedziba zespołu mieści się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, natomiast próby zespołów odbywają się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych.

31 marca 2015 r. Zespół otrzymał certyfikat „Produkt Warmia Mazury” przyznawany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 

(leksykonkultury.ceik.eu/mklod/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, taniec, folklor, zepół pieśni i tańca Warmia
Kurlantka 2015 – część 9

W audycji Raz na ludowo już po raz ostatni powracamy do Stawigudy na XIII Kurlantkę. Tym razem usłyszymy zespoły: Babki Romana, Jezioranie, Hariaczi Serca, My Piszanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV